Poslednjih godina svedoci smo pojava izuzetno ekstremnih vremenskih prilika, koje se s’ vremena na vreme jave na pojedinim područjima i lokalitetima naše zemlje, što nas navodi na izbor sigurnijeg rešenja očuvanja naše poljoprivredne proizvodnje.
Pod uticajem raznih klimatskih promena poljoprivredna proizvodnja je neizvesna, pa zaključujemo da su poljoprivredni proizvođači prinuđeni da nađu način koji će ublažiti uticaj nepoželjnih klimatskih promena na njihovo racionalno korišćenje zemljišta i proizvodnju.
U iznalaženju rešenja kako bi svoju proizvodnju zaštitili od elementarnih nepogoda (visoke temperature, grad, suša, izmrzavanja i dr.) domaćinima, poljoprivrednim proizvođačima se preporučuje osiguranje useva.
Osiguranje plodova i useva predstavlja neživotno osiguranje koje po već ustaljenoj proceduri poljoprivredni proizvođač zaključuje sa izabranom osiguravajućom kućom, gde u ugovoru o osiguranju bivaju precizirani svi detalji.
Osnovni rizici koji su pokriveni ugovorom o osiguranju su grad, požar i grom, dok su dopunski mraz, poplava i oluja.
Stepen razvijenosti osiguranja plodova i useva meri se preko polisa osiguranja i preko pomoći države.
Kao mera podrške od strane države raspisuje se javni poziv za osiguranje useva i plodova za povraćaj sredstava. Na taj način država subvencioniše i pomaže poljoprivrednog proizvođača u borbi sa rizicima od elementarnih nepogoda.
Zainteresovanost poljoprivrednih proizvođača za osiguranje useva i plodova u našoj zemlji je još uvek nedovoljna, s’ jedne strane zbog njihove nedovoljne informisanosti, a sa druge strane zbog njihovog ustaljenog načina proizvodnje i kako često sami ističu da ne veruju da će se to njima desiti.
PSSS Beograd nastoji da kroz redovne aktivnosti, predavanja, tribine, radionice, i putem svih ostalih kontakata sa poljoprivrednim proizvođačima njima približi ovo rešenje, da na značaju osiguranja useva kao jedinom vidu zaštite proizvodnje koja se odvija pod vedrim nebom.
Jelena Jovanović dipl.inž.