Da vam dvorište rajski zamiriše, da zauvek rešite problem fasade i da doživite prašumu u svom vrtu, sve ovo ćete imati ako zasadite orlove nokte.
Ukoliko želite brzo da napravite zeleni zid u svom dvorištu, najbolji izbor je puzavica poznata kao orlovi nokti. Njen cvet lepo i intenzivno miriše tokom celog leta. Oblik cveta podseća na orlove kandže pa se zato tako i zove, a poznat je i pod nazivom kozija krv ili božije drvce.
Ova puzavica brzo raste, lako se upliće u ogradu, a vrsta sa beložućkastim cvetovima može da izdrži i nisku temperaturu. S proleća bi trebalo da se orezuje da bi bujnije cvetala.
Može se saditi i uz pergole i lukove, a visina koju dostigne je između pet i 10 metara. Ukoliko se gaji bez oslonca onda raste kao pokrivač tla.
„Za jednu godinu može da dostigne dva do tri metara svog rasta, jer stalno raste. Postoje dve, tri vrste. Ova naša, mediteranska, je najotpornija. Ona bude žuta. Ove druge boje hoće da smrznu i ne rastu toliko kao ova matična žuta, koja i najviše miriše“, objašnjava cvećar Slađan Lazić.
„Reznica se pravi tako što se seče njena grana, stavlja se hormon rasta, stavlja se u neki trap kad se biljka primi stavlja se u kontejner, iz kontejnera u zemlju. Tako je najbolje“, dodaje Lazić.
Pošto brzo raste, potrebno joj je mesta, ali najbitnije je, savetuje cvećar, kada se biljka oformi, da se pikira, odnosno da se velika grana iseče na pola da bi pustila nove grane, da bi se širila brže i da bi imala više cvetova.
Orlovi nokti se mogu razmnožavati i položenicama, što je vrlo jednostavno ukoliko želite da ih sadite u nizu.
„Nađete mlade izdanke, iskopate prostor u zemlji, položite ih, i samo malo češće zalivate. Kroz nekoliko nedelja, ona će se ukoreniti“, savetuje Slađan Lazić.
Važno je da se reznice, ali i položenece, ne nalaze na direktom suncu. Najpogodnije za njih je jutarnje sunce, a ostatak dana da budu u polusenci.
Lonicera se može gajiti i u većim saksijama, medonosna je, a u jesen je potrebno nađubriti.
Izvor: RTS
Foto: Pixabay