Režući do zdravog tkiva, uklonite uvele, oštećene i bolesne mladice. Makazama s drugim drškama odsecvite kratke ostatke grana preostalih od prethodnog orezivanja, koji, iako zdravi, neće stvoriti nove vredne mladice. U sredini žbuna proredite sve slabe maldice ili one koje se prepliću, da biste ostavili ujednačenu osnovu žbuna i omogućili slobodno strujanje vazduha. To nije toliko važno kod ruža za leje, koje se sade jedna blizu druge, kao što je važno kod onih koje se sade pojedinačno i vide sa svih strana. Kod opšte namene ruža, u umerenim podnebljima glavne mladice treba da se orežu na 20-25cm, ali u vrlo toplim područjima orezivanje može da bude i slabije ( otprilike 45-60cm). Da biste postigli cvetove visokog kvaliteta, temeljno orežite glavne stavljike ostavljajući samo 2 ili 3 pupoljka.
Orezivanje minijaturnih ruža
Postoje dve metode orezivanja minijaturnih ruža. Prva je jednostavnija i sastoji se u tome da im se pridaje minimalna pažnja: uklonite odumrle mladice, povremeno proredite mladice kultivara koji rastu gusto, isprepleteno i šibljasto ili skratite sve previše bujne mladice koje čitavu biljku mogu da izbace iz ravnoteže.
Druga metoda podrazumeva postupanje s tim ružama kao da su minijaturne čajevke ili floribunde: temeljno potkrešite sav rast, osim najsnažnijih mladica, a zatim ih skratite za otprilike 1/3.
Orezivanje ruža stablašica
Većina stablašica stvorena je od hibridnih čajevki, žbunastih floribunda kultivara ili od niskih žbunstih ruža koje su kalemljene na ravnu, nerazgranatu stabljiku visoku oko 1,1 -1,2m. Stablašice orezujte kao i ruže od kojih su stvorene, temeljno orezujući mladice otprilike za 1/3 tako da budu približno jednake dužine. Naročito je važno da se postigne ujednačena krošnja, koja lepo izgleda sa svih strana. Neujednačenu krošnju orežite na gušćoj strani manje, jer te grane neće stvoriti mnogo novih mladica kao one na proređenoj strani.
R.D.J.