Zahvaljujući Ministarstvu zaštite životne sredine opština Bečej dobila je 108 kontejnera od 1.100 litara, koji će biti korišćeni za odlaganje biorazgradivog otpada u domaćinstvima.
Reč je o prvom koraku ka realizaciji kapitalne investicije, izgradnji transfer stanice za reciklabilni otpad sa kompostilištem.
„Po zakonu, svakog meseca vršimo kontrolu morfološkog sastava smeća. Analize su pokazale da oko 48 odsto smeća na godišnjem nivou spada u biorazgradivi i baštenski otpad, od čega se može praviti kompost. Da bismo počeli sa tom aktivnošću, potrebno je da nabavimo oko 1.200 kontejnera koje ćemo rasporediti na javnim površinama u opštini Bečej, kako bi domaćinstva mogla da odlažu tu vrstu opada“, kazao je direktor preduzeća „Potisje-Bečej“ DOO, Zoltan Feješ i dodao da će se sa postavljanjem dobijenih kontejnera krenuti se kada bude prikupljena dovoljna količina za pokrivanje jednog naseljenog mesta.
Otpad koji bude tretiran u kompostilištu, koje će biti sagrađeno u okviru transfer stanice, moći će da se koristi za tretman javnih zelenih površina, parkova, vetrozaštitnih pojaseva i za pokrivanje depresija.
„Količina biorazgradivog otpada koju uspemo da sakupimo od građana značajno će smanjiti ukupnu količinu smeća koju ćemo morati da odnosimo na regionalnu deponiju u Kikindu, kada budemo zatvorili našu gradsku deponiju Botra. Znači, toliko puta ćemo morati manje da platimo po 25 evra za deponovanje i 20 evra po toni za transport do Kikinde i toliko će manje biti opterećenje na korisnike naših usluga, jer će to neko morati da plati“, kazao je Feješ.
Novi kontingent kontejnera doprineće još kvalitetnijem sakupljanju otpada, ali i smanjenju divljih deponija, kazao je član Opštinskog veća za privredu i zaštitu životne sredine, Dragan Kovačev.
„Uz pomoć ministarstva, sanirali smo divlju deponiju u Mileševu, koja je bila ogromna. Sakupljeno je oko 28.000 tona otpada. Sanirali smo je uspešno, što se može videti na licu mesta“, kazao je Kovačev.
Sa izgradnjom transfer stanice počeće se kada bude gotova neophodna dokumentacija, obezbeđene sve potrebne dozvole i kada bude određena tačna lokacija. Prvobitnim planom bilo je predviđeno da će ova investicija koštati oko milion i šest stotina hiljada evra. Međutim, nakon drastičnog povećanja cena građevinskog i elektro materijala, očekuju se značajno veći troškovi.
Takođe, u okviru transfer stanice predviđena je i izgradnja postrojenja za tretman građevinskog otpada, koji će moći delom da se plasira komercijalno firmama za građevinarstvo i putnoj privredi, i delom za nasipanje lokalnih puteva.
Opština Bečej u potpunosti pokrivena primarnom selekcijom
Teritorije opštine Bečej zvanično je stoprocentno pokrivena žutim kontejnerima za reciklažu namenjenim za primarnu selekciju otpada u domaćinstvima.
Na javnim površinama u naseljenim mestima postavljeno je ukupno 800 kontejnera, u proseku jedan na deset domaćinstava. Vrednost ove investicije, koju je preduzeće „Potisje-Bečej“ obezbedilo putem donacija, iznosi više od 100.000 evra.
Beogradski „Ekostar Pak“, nacionalni operater upravljanja ambalažnim otpadom, donirao je „Potisju“ 440 kontejnera za reciklažu i 60 kanti za odlaganje stakla u ugostiteljskim objektima.
„Potisje-Bečej“ je do sada više od 500 tona presovanog ambalažnog otpada poslalo na reciklažu i samim tim značajno smanjilo količine otpada na deponiji „Botra“.
Zorana Ljubojev