U aprilu počinje intenzivnija zaštita mnogih gajenih biljaka od prouzrokovača bolesti i štetnih insekata. Proizvođači sa višegodišnjom praksom znaju kako treba pripremiti rastvor, a one manje iskusne upozoravamo da se u ovom poslu moraju poštovati neka pravila i redosled poslova.
Pre bilo kakve zaštite hemijskim preparatima, koji su, blaži ili jači otrovi, valja se podsetiti (ili naučiti), koje to bolesti i štetočine napadaju određenu biljnu vrstu, kako izgladaju napadnute, odnosno zaražene biljke, i u kojoj fenološkoj fazi su posebno osetljive na njih. Tek posle toga se mogu nabaviti preparati i biljke zaštititi.
Zaštititi biljke, sebe, vodu, zemljište, vazduh
Pesticidi su korisni, bez njih se ne može ni zamisliti savremena konvencionalna proizvodnja biljaka, ali traže pažljivo rukovanje. Uzgred, nisu ni svemogući. Nepažljivo odabran preparat, primenjen u pogrešno vreme u neodgovarajućoj koncentraciji, može da donese veću štetu nego korist.
Većina preparata su otrovi. Ako slučajno dospeju na kožu, treba ih odmah isprati vodom i sapunom, koji istovremeno i ubrzava njihovo razlaganje. Tokom rada preparatima ne sme se jesti, pušiti i piti voda. Ukoliko hrana dođe u kontakt s pesticidima, ne sme se davati životinjama, već je valja spaliti ili zakopati.
Sva sredstva, neotvorena i preostala od prethodnog prskanja, čuvaju se u zaključanom ormanu, na suvom, tamnom mestu, u originalnoj ambalaži. Njima se ne rukuje golim rukama, a mešaju se štapićima ili drugim napravama koje se koriste samo za tu namenu. U prskalicu se ulivaju uz pomoć levka, odmeravaju se vagom, pipetama, menzurom. Oni u obliku prašiva ili granula prvo se rastvore u malo vode, napravi se pasta koja se zatim razredi.
Kada se prskalica napuni, valja proveriti da li rastvor negde curi, da se to ne bi desilo u toku rada. Čim se posao završi, prskalicu i upotrebljene posude prvo valja isprati sa malo vode, koja se ulije u prethodno iskopanu jamu, a zatim se sve dobro ispere pod jakim mlazom. Praznu ambalažu treba spaliti, a na plastičnim flašama probušiti dno, da se ne bi ponovo koristile.
Prska se rano ujutru ili kasno uveče, nikada po jakom suncu, po tihom vremenu bez vetra, i kada za narednih nekoliko sati nije najavljena kiša.
Pesticidima pažljivo rukovati
Sredstva za zaštitu biljaka na tržište dolaze u originalnoj ambalaži i uz svako se nalazi uputstvo za pripremu. U njemu je najčešće navedeno na koje bolesti ili štetočine deluje, u kojoj koncentraciji se koristi, i karenca. Pre pripreme rastvora sve ovo valja detaljno pročitati i poštovati preporuke.
Pre pripreme rastvora valja na dohvat ruke staviti odmerene količine preparata, posude za pripremu pasta ili koncentrovanog rastvora, kada je pesticid u obliku tečnosti, prskalicu čija je ispravnost proverena čistom vodom, vodu i zaštitnu opremu, pre svega gumene rukavice. Pripremljen koncentrovan rastvor se pomoću levka ulije u prskalicu u kojoj je trećina potrebne količine vode, a preostalom vodom se grubo ispere posuda za pripremu rastvora, ulije u prskalicu i dopuni do potrebnog nivoa. Prskalica se nikada ne puni do vrha, ostavlja se određeni prostor za vazduh.
Svi koji štite biljke treba da imaju gumene rukavice, masku za nos i usta, šešir i zaštitno odelo. Ono ne mora da bude napravljeno specijalno za ovaj posao, može da bude starija odeća koja će se koristiti samo za prskanje, i koja će se posle svakog posla oprati. Rastvor koji preostane u prskalici ne sme se ostaviti za sledeće prskanje, ili biljke prskati u još jednom prolazu, niti izlivati na parcelu ili u kanalizaciju. Treba uvek imati na umu da su to otrovi koji mogu da zagade zemljište, vazduh i vodu.
KAKO MEŠATI PREPARATE
Retki su slučajevi da se rastvor za zaštitu biljaka priprema od jednog preparata. Često su neophodni dva, tri, pa i više, različitog hemizma i mehanizma delovanja, drugačijih formulacija i namene – fungicidi, insekticidi, akaricidi. Sve njih valja staviti u „isti koš“ i primenjivati istovremeno. Međutim, nisu uvek svi pogodni za pripremu mešanog rastvora, jer i među njima postoje oni koji se međusobno ne podnose.
Da se ne bi pogrešilo, pre kupovine valja proveriti ko se sa kime ne slaže. Kada se nabave svi međusobno kompatibilni, pre pripreme treba odrediti redosled dodavanja. Pravilo je da se u jednoj posudi priprema rastvor istorodnih kombinacija – prašivo sa prašivom, koncentrati sa koncentratima, i onda rastvori sjedine. U prskalicu se ulivaju prvo koncentrovani rastvori (SL), pa koncentrovana suspenzija (SC), zatim kvašljiva prašiva (WP), pa vodorastvorljive granule (WG), suspenzije (SE), koncentrat za emulziju (EC) i na kraju tečne koncentrovane emulzije u vodi (EW). Okvašivači, sredstva za poboljšanje lepljivosti, folijarna đubriva i ostali u prskalicu se dodaju na kraju.
S.M.
Dobro jutro broj 540 – April 2017.