U gornjomilanovačkom kraju voće se uzgaja na skoro 2.800 hektara, najviše šljive, potom jabuke, kruške, višnje. Voćari su nastavili sa zimskim radovima, pre svega rezidbom, od koje kažu dosta zavise rod i kvalitet voća.
Žilovići se voćarstvom intenzivno bave poslednjih godina. Gaje šljive, dunje, višnje i kupine. Posla sada imaju dosta jer je, posle đubrenja i zaštite, jedan od važnih koraka rezidba.
„Da se biljka oformi za rod i to da ne bude preterano ni grana suviše rodnih. Ostane sitna. Ovako uglavnom budu kvalitetniji plodovi“, kaže Miroslav Žilović, voćar iz Lipovca.
U jednom danu planiraju da orežu 750 stabala u zasadu višnje na 90 ari. Majstori kažu da je, pored iskustva, potrebno znanje u tom poslu.
„Treba znati svaku sortu i jabuke i kruške i višnje. Treba poznavati dobro da bi mogao da odradiš rezidbu pravilno. Ako se ne odradi pravilno, mnogo se ošteti voćka i mnogo boluje posle, a dok se to regeneriše treba vremena“, objašnjava Pero Stevanetić, rezač voća.
Sledi prolećna zaštita, prihrana i obrada zemljišta. Iako je lepo vreme, stručnjaci Instituta za voćarstvo Čačak kažu da sa radovima u zasadima jagodastog voća ne treba žuriti.
Voćari koriste svaki dan za radove koji su sada predviđeni po kalendaru. Uz savete struke, za dobar rod, kažu, važno je angažovati i stručnu radnu snagu.
Izvor: RTS
Foto: Pixabay