Čeri paradajz, u bašti Radmile Race iz Beloševca kod Kragujevca, ove godine je obilno rodio i razgranao se u toj meri da su se iz postojećih grana pojavili novi pelceri. Stručnjaci savetuju da se pelceri, zaperci i odlomljene grane svih sorti paradajza, pa i čerija, mogu ožiliti i ponovo posaditi. Ako vreme posluži, na otvorenom može da se dočeka i druga berba.
Rasad paradajza može da se dobije i i od grana koje su odlomljenje tokom vegetacije. Prednost ovakvog načina razmnožavanja je što nova biljka ranije cveta, a plodovi ranije dozrevaju. Profesor povrtarstva Ivo Đinović je svojevremeno objasnio način kako razmnožiti paradajz iz pelcera:
– Sadnice iz delova biljke treba staviti u blato u plasteniku. Ko nema tople leje, može pelcer da stavi u teglu sa vodom na prozor sobe. Posle nedelje dana iz dela paradajza u blatu ili vodi formiraju se žile i biljka se iz dobijenog rasada dalje normalno razvija u bašti ili plasteniku.
Ovako razmnožen paradajz nema centralni koren, već će se razviti samo bočne žile, te je najbolje nove biljke položiti. Ukoliko se pravilno zaliva, đubri i neguje ovaj paradajz će imati istu rodnost i kvalitet, kao i matična biljka sa koje je uzet pelcer. Paradajz iz pelcera će ranije cvetati u odnosu na biljku koja je nikla iz semena.
Vegetacijski ciklus kraći šest nedelja
Radmila Raca godinama iz hobija gaji čeri i klasičan paradajz na okućnici, na otvorenom, iz kupljenog rasada i ne tretira ih nikakvim pesticidima. Ove godine je dobro rodio, a biljka je kvalitetna i razgranata. Sada već razmišlja da li bi, ako ožili nove biljke, mogla da ima i drugu berbu.
– Obzirom da su u poslednjoj deceniji jeseni tople, a zime nisu hladne, možda bih mogla da započnem novi ciklus u bašti, pogotovu što takve biljke ranije cvetaju i dozrevaju. Sa pelcerima bih vegetativni ciklus skratila za šest nedelja, koliko treba rasadu iz semena da se razvije. Ako ukupna vegetacija traje 120 dana, ostaje dva ipo meseca do novog roda. Vredi probati – kaže Radmila Raca.
Pelceri se mogu uzimati i kada se kidaju zaperci ili kada izrastu iz postojeće grane. Ožiljeni pelceri su za hobiste jeftiniji način proizvodnje. Preporučuje se da se paradajz iz pelcera gaji na jedno stablo, kako plodovi ne bi bili sitni.
Tekst i foto: Biljana Nenković