Plovuše (pačići i guščići) za svoje gajenje nemaju velike zahteve. Prvih tri do četiri nedelje traže grejanje i zaklon od kiše i sunca. Starija grla se mogu preko cele godine držati bez grejanja na pašnjaku. Vrlo brzo rastu. Sa oko 50 dana dostižu oko 3,5kg. Za kilogram prirasta pačići troše oko 2,35kg hrane. Ukoliko se na gazdinstvu tovi manji broj grla, moguće je koristiti garaže, podrume i druge pogodne objekte. .
Jedan od osnovnih uslova da se tov smatra uspešnim je podni prostor. U prvih deset dana na jedan metar podne površine se može staviti 50 pačića, dok do kraja treće nedelje na tom prostoru može da ih boravi samo deset. Kod guščića taj broj je manji, tako da je u prvih deset dana na 1 m podne površine moguće staviti deset guščića, a kasnije samo pet.
Drugi bitan činilac za uspešan tov plovuša je temperatura. Pačići i guščići nemaju razvijen termoregulacioni sistem i prvih dana im je potrebno zagrevanje. Kod prirodnog izvođenja mladunci se sklanjaju i greju ispod kvočke, čija je temperatura u vreme kvocanja i leženja iznad 39°S. Prilikom veštačkog izvođenja proizvođač mora obezbediti grejanje u prostoriji. Dok su sasvim mali potrebna je visoka temperatura, a od četvrte nedelje mogu se držati na sobnoj temperaturi (18°S). Ponašenje guščića i pačića najbolje govori da li im temperarura odgovara. Ako se normalno ponašaju i ako su ravnomerno raspoređeni po zagrevanoj površini, temperatura im odgovara. Ako im je pretoplo beže od grejnog tela, dahću i šire krila. Kada im je hladno gomilaju se ispod grejača. Ako se sklanjaju sa nekog dela zagrevane površine to je znak da im smeta promaja.
Sa porastom pačića i guščića provetravanje ima veliki značaj, jer se u prostoriji povećava količina štetnih gasova. Po 1kg telesne težine potrebno je 5m³ svežeg vazduha na dan. U prvim nedeljama gajenja provetravanje se može obezbediti prirodnom ventilacijom. Pri veštačkom provetravanju na 1000m³ svežeg vazduha na sat potrebno je obezbediti otvor za ulaz vazduha površine oko 3m.
Tokom prve tri nedelje relativna vlažnost vazduha u prostoriji trebalo bi da bude 60 do 70%. Previše vlažan vazduh dovodi do kvašenja i slepljivanja prostirke, dok suv vazduh kod mladih jedinki može prouzrukovati dehidrataciju.
Pačićima prvog dana treba obezbediti neprekidno osvetljenje, dok guščićima treba neprekidno osvetljenje tokom prvih sedam dana. Pačićima se kasnije smanjuje na 22 do 23 sata svetlosti, a guščićima se u drugoj nedelji postepeno skraćuje dužina osvetljenja. Prvih dana jačina svetlosti je obično oko 3W po m² površine poda.
Važan činilac okoline za uspešno gajenje plovuša je i prostirka, koja se rastire u sloju debljine 7 do 8sm. Za svaki turnus treba stavljati novu prostirku, a najčešće se koristi pšenična ili ražana slama, šuška mekog drveta i drugi materijali koji dobro upijaju vlagu. Koristi se suv i zdrav materijal, bez ostataka pesticida, nikako buđav i truo. Mladunci plovuša imaju redak izmet, a takođe dolazi i do rasipanja vode usled čega se prostirka vlaži. Treba redovno pratiti njeno stanje i uvek dodavati nove količine suve prostirke. Oko 5 kg šuške ili slame je potrebno rasporediti na 1m² podne površine.
Piše: Savetodavac stočarstva Kosovka Jakšić