U zavisnosti od vrste bašte pod krovom, u ovom mesecu već pristižu prvi zreli plodovi. Zaštita od bolesti i štetočina hemijskim preparatima je neophodna, ali ih treba pažljivo birati i paziti na karencu, vreme koje mora da prođe od prskanja do berbe, a za koje će se ostaci na plodovima razgraditi na neotrovne delove.
Paradajz i papriku zaražavaju isti paraziti koji su im pretili i u prethodnom mesecu. Prednjači Botrytis cinerea, izazivač sive truleži. Gljivi pogoduje kišovito i oblačno vreme kada je visoka relativna vlažnost vazduha. Razvija se na svim nadzemnim delovima, a zaražena mesta prekriva sivkasta prevlaka. Da se ovo ne bi dogodilo, biljke se štite fungicidima Switch, Signum, Teldor. Preporučuje se da se, ukoliko ima zrelih plodova, oni prvo oberu pa biljke oprskaju.
BELA LEPTIRASTA VAŠ
Retki su plastenici u kojima tokom svih ciklusa proizvodnje biljkama štetu ne pravi bela leptirasta vaš (Trileurodes vaporariorum), koja se tokom leta seli i na otvoreno polje. Štetu prave odrasli i larve, a zbog povoljnih uslova, u našim krajevima ima više od deset generacija.
Vaš, beli leptirić veličine oko dva milimetra, najčešće se vidi na vrhovima biljaka, mada je ima u čitavom plasteniku. Tokom ishrane, i odrasli i larve, sišući sokove slabe biljke koje ostaju kržljave i daju slab i nekvalitetan rod. Takođe, luče slatku lepljivu tečnost – mednu rosu, koja je podloga za mnoge gljive.
Suzbijanje ove štetočine veoma je složeno. U zatvorenom prostoru prskanja su česta i sprovode se od početka do kraja vegetacije, a broj zavisi od intenziteta napada. Zbog brzine stvaranja otpornosti, za svako prskanje valja koristiti insekticid na bazi druge aktivne materije. Poželjno je da se smenjuju najmanje tri. Efikasni su Actelic, Actara, Fastac, Talstar, Cipkord, Chess, Decis, Calypso, Mospilan…
Topli i sunčani dani ubrzavaju razvoj štetnih insekata. U ovom periodu treba očekivati tripsa, grinje i belu leptirastu vaš. Trips je sitan leptirić koji se uvlači u cvet, a oštećuje i plodove paradajza i paprike. Dakle, treba češće pregledati cvetove i čim se uoče leptirići koji se brzo kreću, povrće oprskati Actelicom (koji uništava i grinje), Vertimecom, Mačom. Grinje prave štetu na plodovima, napadaju deo oko peteljke, gde ostavljaju rđastu prevlaku. Takvi su kržljavi i neupotrebljivi za ishranu.
U ovom mesecu obično nema uslova za razvoj plamenjače, ali preporučuje se da se biljke zaštite preventivno. Efikasni su Equation pro-WG i Qadris.
Prskanja se ponavljaju prema potrebi. Da bi se izbeglo da se preparati nepotrebno troše i „truju“ plodove i okolina, ili da se promaši pravi momenat zaštite, useve valja redovno pregledati i pratiti temperaturu i vlažnost.
S. Mujanović
Dobro jutro broj 542 – Jun 2017.