У овом периоду, кад мирује вегетација, треба обавити зимски преглед воћњака, јер је могућа појава болести и штеточина. Верко Качаревић, заштитар и воћар из Винче код Тополе, каже да сада треба прегледом утврдити да ли има јаја црвене воћне гриње у засадима јабука, а у крушкама крушкине буве.
„Крајем овог месеца обавезно, а поготову ако температуре буду више, може се очекивати појава првих јаја крушкине буве. Када и ако се уоче треба одмах реаговати и обавити први третман. Препоручују се две комбинације. Прва је комбинација минералног уља и сумпорних препарата, а друга каолина и сумпорних препарата“, наводи заштитар Верко Качаревић.
Третманом се спречава да крушкина бува полаже јаја на местима, на гранама, која су заштићена минералним уљима или каолином. Пошто је резидба воћа увелико у току, то је и прилика да домаћини обаве прегледе и утврде стање воћа. Качаревић каже да су воћњаци и виногради у Шумадији генерално у доброј кондицији, без обзира што су децембарске температуре биле изнад просека.
„Треба обратити пажњу какве ће темепратуре бити у фебруару. А он је већ на прагу. Ако опет буде топлог таласа поједино коштичаво воће може да крене, доћи ће до пуцања пупољака и инфекције. Поготову то може да се догоди код кајсије и неких нових сорти брескве и нектарине. У том случају одмах треба обавити заштиту“, каже Качаревић.
Крајем прошлог месеца на подручју Јагодине саветодавци за воћарство упозорили су да су у појединим засадима јабуке уочене колоније крваве ваши. Заштита се спроводи минералним уљима. Препоручује се да се инсектицид наноси четком на читаву колонију ваши.
Текст и фото: Биљана Ненковић