Za vojvođanske voćare, ali i one iz drugih krajeva, 24 februar je bio poseban dan jer je na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu, po tradiciji, a u organizaciji Poljoprivrednog fakulteta, Departmana za voćarstvo, vinogradarstvo hortikulturu i pejzažnu arhitekturu i Društva voćara Vojvodine, održano Savetovanje o savremenoj proizvodnji voća. Prostrani amfiteatar bio je dupke pun radoznalih voćara kojima je sam program ove manifestacije obećavao rasvetljavanje brojnih problema koji muče proizvođače, posebno kada je u pitanju zaštita.
U stručnom delu učesnicima se prvi obratio dr Zoran Keserović, profesor na ovom fakultetu, i podsetio na probleme koji su minule vegetacije pratili voćarsku proizvodnju i ukazao na na mogućnost izbegavanja lanjskih grešaka koje su zavisile od čoveka.
Voćare dosta muči zaštita, uopšte, a posebno poslednjih godina kada hemijski preparati, koji su većini bili dobri saveznici u borbi protiv bolesti i štetočina, polako gube dozvole za upotrebu u našoj zemlji. Poznato je da je prošle godine zabranjena proizvodnja više aktivnih materija od kojih su sintetisani hemijski preparati, koji su našim voćarima bili velika uzdanica u očuvanju zdravlja voćaka i dobijanje bogatog i kvalitetnog roda. Ali, to nije značilo da nauka neće ići dalje i pronaći nova rešenja.
Sada je u zaštitarskom delu savetovanja akcvenat stavljen na rešavanje problema borbe od parazita i štetočina uz pomoć biopesticida, mikroalgi koje su biostimulatori i bioprotektori u voćarstvu. Ukratko, voćari su bili u prilici da iz „prve ruke“ saznaju, a kroz kratke videoprezentacije se i uvere o delotvornosti određenih bioprerparata koji su registrovani i za zaštitu proizvodnje hrane po principima organske poljoprivrede.
Osim od domaćih stručnjaka, voćari su bili u prilici da čuju i iskustva stručnjaka kompanija iz Italije o podizanju savremenih zasada kruške, novim rešenjima o zaštiti od mraza, i iskustva stručnjaka Poljoprivednog Instituta iz Osijeka o đubrenju jabuke.
Svi koji su posetili ovo savetovanje bili su u prilici da se upoznaju s novitetima koji prate savremenu proizvodnju voća, a nalaze se u proizvodnim programima domaćih kompanija, preciznoj prihrani i zaštiti svih voćnih vrsta, sistemima za navodnjavanje.
Tekst: Svetlana Mujanović