Насловна АРХИВА NOVA BOLEST MALINE: Bolč virus šteti biljkama

NOVA BOLEST MALINE: Bolč virus šteti biljkama

На листовима се појављује дифузно жутило, делују болесно а плодови су ситни али слађи

920
Фото: wikipedia

Stručnjaci Instituta za voćarstvo u Čačku, predvođeni doktorom Aleksandrom Leposavićem, tokom prošle godine otkrili su novu bolest na malini. U pitanju je virus, poznat pod imenom bolč, a nazvali su ga virusom zamrljanosti lista maline.

Simptomi koji se javljaju na zaraženim biljkama su difuzno žutilo po listovima, cela biljka deluje bolesno, daje slabiji rod sa rehuljavim plodovima koji su sitniji, ali slađi od onih ubranih sa zdravih malina. U početku, ovakve promene pripisivane su jednoj eriofignoj grinji, zbog koje su malinjaci prskani u više navrata i nepotrebno su utrošene velike količine akaricida. Pošto biljke nisu pokazale znake ozdravljenja, urađene su detaljnije analize i otkriven pravi prouzrokovač ovakvih promena.

Prema rečima dr Leposavića, proizvodnja ovog voća nije ozbiljnije ugrožena. Virus šteti biljkama ali ne i plodovima, smanjuje prinos ali ne i kvalitet.

Kako napominje ovaj stručnjak, virus bi mogao da se iskoreni primenom folijarnih tretmana, uz upotrebu aminokiselina biljnog porekla. Ali, metodologija „ozdravljenja“ treba još dobro da se razradi.

Malinin prstenar

Malinin prstenar (Agrilus aurichalceus) napada malinu i kupinu. Štetočina zimu provodi kao larva u stablima maline. U proleće se preobrazi u leptira, koji polaže jaja na malinu i krajem maja i početkom juna pile se larve koje se ubušuju u stabla maline i kupine.

Ima jednu generaciju godišnje. Odrasli se hrane listovima i ponekad cvetovima ovih voćaka i mogu da nanesu manju štetu. Opasna je larva koja, kada se ispili, počne da se ubušuje u izdanke maline i kupine, u kojima buši hodnike. Napadnute biljke su kržljave, daju slab rod i lako se lome.

Ova štetočina se suzbija preventivno, ali i hemijski. Početkom vegetacije, kada se malinjak orezuje, valja izbaciti sve izdanke na kojima se uoče zadebljanja. Ovaj posao se ponavlja i od početka do sredine juna, kada se mlade larve ubušuju u zdrava stabla. Svi lastari koji se odrežu iznesu se iz malinjaka i spale.

Suzbijanje insekticidima se ponavlja u više navrata, od precvetavanja pa dok plodovi ne dobiju veličinu karakterističnu za sortu. Efikasni su svi insekticidi, ali se uvek mora poštovati karenca.

S. Mujanović

Dobro jutro broj 542 – Jun 2017.