Насловна АРХИВА NIJE SVAKA ZEMLJA DOBRA ZA TRAVU: Vreme je za zasnivanje travnjaka

NIJE SVAKA ZEMLJA DOBRA ZA TRAVU: Vreme je za zasnivanje travnjaka

Трава тражи лака и растресита земљишта с носећим слојем, у којем се налази корен, од барем 20 центиметара. – Пре сетве се парцела мора прекопати, очистити од шута и бусена, пођубрити и уситнити

5742

Travnjaci su osnova svakog kutka u vrtu. Besprekorno uređeni i negovani san su i želja svakog vlasnika vrta. Treba napomenuti da je veoma važnoza koje se namene trava seje i šta se od novoformiranog travnjaka očekuje – da bude ukras u vrtu, za igranje dece ili druženje…

Neophodno je da se parcela u vrtu pre setve prekopa, da se teren očisti od šuta, kamenja, žila, busena korova i prethodnog travnjaka. Zemljište se zatim „začini“ NPK đubrivom „tri petnaestice“, usitni se frezom ili grabljama i pažljivo isplanira nagib.

Glina lošija od peska

 Travnjak zahteva laka,rastresita zemljišta. Travi su potrebne hranljive materije i prisustvo vazduha oko korena, što povoljno utiče na rast i razvoj zelenog pokrivača. Debljina nosećeg sloja u kojem se nalazi koren treba da bude bar 20 centimetara.

Jedan od uzroka neuspešnog zasnivanja travnjaka može biti loš kvalitet zemlje.Kompaktna glina je nepovoljnija od peska. Naime, travnjak na glinovitom zemljištu ne može biti kvalitetan, jer se koren biljaka zadržava na površini, zbog nedostatka vazduha u dubljim slojevima. Takav travnjak neće izdržati dugotrajne letnje suše i jesenje kiše, kada voda s površine sporo prodire udublje slojeve i guši koren mladih biljaka. Zbog toga se ovakvim zemljištima dodaje pesak da bi se poboljšao mehanički sastav, a time i vazdušno-vodni režim. Ni to nije uvek dovoljno, pa je neophodno uraditi drenažu.

Postoje razne vrste semena trava, a engleski ljulj je jedna od glavnih komponenti. Poznat je po tome što odlično podnosi sve uslove, brzo klija i niče. Međutim, otpornost prema suši, slabo bokorenje i rast u busenima ograničavaju veću upotrebu. Zato u specijalizovanim prodavnicama i marketima treba da potražimo gotove travne smeše namenjene za odgovarajuće travnjake – za gaženje, ukrasne,za sunčane položaje, hladovnu itd.

PLANIRANJE STAZA

Pažnju treba obratiti i na pravac i oblik staza, jer se one savršeno uklapaju kad se pružaju duž ivica travnjaka. Ako staza mora presecati travnjak, treba je uskladiti s pravcem koji će se najčešće koristiti.

Najvažnije je pokrivanje semena

Najbolje vreme za sejanje je početkom septembra, ali se može sejati i do kraja narednog meseca.Zbog različite krupnoće semena, ovaj posao se obavlja po tihom i mirnom vremenu, najbolje na manjoj površini, omaške u dva smera da bi se postigao ravnomerniji raspored semena. Za 100 kvadratnih metara potrebno je približno tri kilograma semena.

Najvažnije je pokrivanje semena. To se čini običnim grabljicama utiskujući ga u površinski sloj. Zatim se povalja lakim valjkom ili sabija daskama prikačenim na noge. Ako je sušno vreme, neophodno je navodnjavanje, ne šmrkom da se rastera seme, već crevom s rasprskivačem za vodu u vidu kiše.

Seme brzo klija i niče.Za sedam do deset dana pojaviće se mlade biljčice.Za mesec dana izrastu desetak centimetara i neophodno je prvo košenje. Ono se obično obavlja ručno na visinu od oko pet centimetara, madamože i kosačicom, koja mora biti dobro podešena, a noževi naoštreni da se ne bi iščupali mladi buseni.

U toku nicanja i rasta trave, dok su biljke mlade i slabe, mogu se pojaviti širokolisni korovi, koji imaju jaču energiju klijanja. Na njihovo suzbijanje u godini setve treba obratiti posebnu pažnju. Najlakše se suzbijaju plevljenjem, a kasnije selektivnim herbicidima.

D. Radivojac

Dobro jutro broj 557 – Septembar 2018.