Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ Nije mleko od ptice, ali je liker od prepelice

Nije mleko od ptice, ali je liker od prepelice

93

Nikola Draganić, ekonomista po struci, a farmer, inovator i još mnogo toga po zanimanju, napravio je liker od prepeličjih jaja. Ovo jedinstveno alkoholno piće, koje su dosad pravili samo u Japanu, Draganić je iznedrio ispod planina Avale i Jelice. I odmah je na ovogodišnjem međunarodnom ocenjivanju u Apatinu, u konkurenciji 60 likera i preko 900 jakih alkoholnih pića iz 11 zemalja, osvojilo zlatnu medalju.

Draganić je inače poznat po svojoj svestranosti, radoznalosti i inventivnosti. Uzgaja prepelice na Avali, na farmi je jato od 3.000 ptica. Pravi inkubatore za prepelice, ali i džemove i prirodne sokove od organske maline i autohotnih sorti voća, koje obilato rađaju u Guči. Prepeličja jaja marinira i kiseli. Moglo bi se reći da kod njega samo što nema od ptice mleka. Nema mleka, ali ima likera i to baš od ptice.

Japanski eliksir na srpski način

Piće od prepeličjih jaja je novost u njegovom portftoliju i ekskluziva o kojoj je promišljao i radio tri godine. Najpre mu je prijateljica iz Kanade donela recept za ovaj napitak, a potom je stigao još jedan, baš iz Japana, gde ovaj liker piju kao eliksir zdravlja. Zatim je oba prepisa kombinovao.

– Ovaj liker se pravi od organskih prepeličjih jaja sa sve ljuskom. Zatim se dodaje alkoholni Čarobni napitak sa našeg gazdinstva, napravljen od probranih plodova. Potom sledi organsko mleko. Pošto sam perfekcionista po prirodi, držao sam prepelice na posebnom, organskom režimu ishrane. Shvatio sam da ima razlike u ukusu likera, odnosno jaja od prepelice kada se hrane standardnom i organskom hranom – kaže Draganić za „Dobro jutro“.

Liker pravi od organskog mleka krava sa farme u Dragačevu. Ljuske jaja „razbija“ limunom pre nego što počne proces pravljenja likera. Oba sastojka moraju da se zagrevaju do 70 stepeni i to 10 i 15 minuta.

– Mešavina ne sme da provri. Liker zatim ide na odležavanje dva meseca. Jačina pića je 15 posto alkohola. Ima kremast ukus, koji podseća na sladoled. Rok upotrebe je dve godine, ali kada se otvori flaša, piće mora da se čuva u frižideru i to svega mesec dana. Moram priznati da kod nas u kući liker nikad nije dočekao taj rok. Uvek se popije pre toga – dodaje Nikola.

Specijalni jelovnik za prepelice

Zanimljivo je da je Draganić osmislio jelovnik za prepelice, kako bi jaja, pa i sam liker imali bolji ukus. Na meniju su žitarice, kukuruz i pšenica, ali i pšenične klice.

Kupio sam semenke za papagaje i posejao sam ih. Tom travom sam hranio prepelice. I još vrlo važan sastojak, a to je kopriva. Bario sam je i time hranio ptice svaki dan, a odvarkom sam ih pojio – otkriva naš sagovornik.

Dodaje da ovaj liker neće još neko vreme nuditi tržištu:

– Hteo sam svetu da pokažem da jedan Srbin može malo da prodrma i Japance na njihovom terenu, ali još ću ga dorađivati, jer je stručni žiri sugerisao, a i ja sam shvatio da bi trebalo da bude malo ređi. Nisam želeo naknadno da dodajem alkohol. Poslati uzorak je bio takav, a već u sledećoj turi sam ispravio grešku. Iako ni sam nisam bio zadovoljan, odlučio sam da piće pošaljem na takmičenje. Želeo sam od stručnjaka da dobijem potvrdu da li sam na pravom putu. Međutim, posle tog ocenjivanja stigle su mi ponude iz Slovenije i Pančeva za takmičenje, a ozbiljno razmišljam i da se okušam na Novosadskom sajmu.

„Dijamant“ na drvenom postolju

Liker od prepeličjih jaja je na takmičenju „Čuvari tradicije“ u Apatinu osvojio 18,49 bodova i na osnovu toga pripalo mu je drugo mesto i zlatna medalja. Od velike zlatne medalje, odnosno 19 bodova i ajkule, delilo ga je tek malo, ali on se ne žali:

– Piće sam poslao na ocenjivanje, jer sam video da su u žiriju ugledne sudije i profesori i zanimalo me je njihovo mišljenje. O medalji nisam ni razmišljao. Uvek se rukovodim time da je moje da se trudim i radim, a da će Bog nagraditi.

Nikola je liker upakovao u atraktivne flaše, a degustaciona je u obliku dijamanta i na drvenom postolju. O svakom detalju je vodio računa, pa je na etiketi prepelica u pozi samuraja, a piće rashlađuje kockicama od crnog mermera, koje su „odležale“ u zamrzivaču. Piće se služi u omanjim čašama sa stopom, a u njegovoj kući pije se uz jutarnju kafu.

Draganić je ove godine dobio i priznanje „EU za tebe“. U akciji „Oni su heroji 2024“ Nikola je jedan od deset dobitnika za doprinos zajednici. U obrazloženju kandidature navodi se da je počeo sa nekoliko prepelica kupljenih na pijaci, od kojih je napravio najveću farmu u Srbiji, te da je poznat po tome što ljudima sa zdravstvenim problemima, koji nemaju novac, poklanja prepeličja jaja.

Kreirao je, između ostalog, aparat za peritonealnu dijalizu, potaknut bolešću svoje majke, a patent je poklonio Univerzitetskoj dečijoj klinici u Tiršovoj.

Prof. dr Ninoslav Nikićević, koji je u Apatinu bio predsednik žirija, rekao je da u svojoj dugogodišnjoj karijeri nije imao ispred sebe tako specifičan liker i ovako je obrazložio svoju visoku ocenu: – Liker je zaista raritetan. Dobio je visoku ocenu, jer je zaista fenomenalan. Možda bih imao zamerku na gustinu, ali ima odličnu konzistenciju, homogenost, boju i ukus. Verujem da je Nikola već ispravio nedostatke. Vrlo malo ga deli od maksimalnog broja bodova.

Piše: Biljana Nenković

Foto: Nikola Draganić