Kompanija “Nestle” je u ataru Kumana, na parcelama firme “Raca” d.o.o. predstavila program regenerativne poljoprivrede na primeru uzgajanja suncokreta. Nakon što su proizvođači sušenog povrća iz Martonoša i Kanjiže 2021. godine otpočeli sa primenom inovativnih agrarnih praksi, u ovaj program uključeni su i proizvođači suncokreta, kao i “Viktorija oil” iz Šida, koja će od novembra ove godine u deo proizvodnje uključiti i suncokretovo ulje dobijeno od plodova uzgajanih po principima regenerativne poljoprivrede.
Zahvaljujući globalnom projektu regenerativne poljoprivrede kompanije „Nestle“, u Srbiji se oko 4.200 hekatara zemlje obrađuje po održivim agrarnim principima, s osnovnim ciljem očuvanja i obnavljanja poljoprivrednog zemljišta, putem unapređenja njegovog zdravlja, uz zaštitu biodiverziteta i životne sredine, kao i smanjenje karbonskog otiska.
„Oko 70 odsto emisija sa efektom staklene bašte u „Nestleu“ dolazi upravo iz poljoprivrede. Ne govori se često o njenom uticaju na globalno zagrevanje, a zapravo je taj uticaj veliki. Smatra se da 24 odsto globalnih emisija upravo dolazi iz poljoprivrede. Svi smo danas svesni klimatskih promena koje nas okružuju i, ukoliko želimo da osiguramo dostupnost hrane u budućnosti, da se proizvodnja sirovina nastavi, potrebno je da promenimo ceo koncept proizvodnje hrane“, izjavila je Ivanka Stojnić, menadžerka za održivi razvoj kompanije „Nestle“ za jugoistočno evropsko tržište.
Projektom će ove godine biti obuhvaćeno blizu 750 tona lokalno uzgajanog suncokreta, od kojeg će biti sačinjeno 3,5 miliona komada Tomi majoneza i soseva. Sirovine, dobijene po principu regenerativne poljoprivrede, biće spremne za upotrebu krajem ove godine.
„Mi smo najmodernija fabrika u Srbiji što se tiče same prerade, a Dragan Raca, naš današnji domaćin, najveći je pojedinačni proizvođač suncokreta u našoj zemlji. Raduje nas da saradnja ide u pravom smeru. Planiramo da podižemo hektare u Srbiji u „strip til“ metodi. Prve količine ulja iz prerade suncokreta iz „strip til“ metode očekujemo u novembru ove godine“, kazao je direktor Sektora nabavke zrna u kompaniji „Viktorija oil“, Vladimir Popović.
Uzgajanje suncokreta po principu „strip til“ tehnike podrazumeva minimalnu obradu tla, odnosno, plitko oranje, kako bi se očuvalo zdravlje zemljišta i u njemu se zadržale velike količine organske materije. Ovaj način obrade zemlje smanjuje potrošnju fosilnog goriva, što doprinosi i smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte.
„U pitanju je tehnologija koja obrađuje samo traku gde će se buduća biljka naći. To radi do dubine od 20 do 25 centimetara, ulažući pritom jednu do dve formulacije đubriva, da i na kraju nakon nekoliko meseci bila izvršena setva u iste te „stripove“ ili trake. Inteligentnim smanjenjem broja prohoda na samim parcelama, implementacijom „strip-tila“ mi ćemo postići taj efekat da zemljište obogatimo, da mu vratimo prirodnu plodnost i stanje, a pri tom je cilj da zadržimo iste prinose“, izjavio je osnivač i generalni direktor firme „Prime Trinity“, Branimir Popov.
Cilj kompanije „Nestle“ je da do 2025. godine na globalnom nivou 20 odsto ključnih sastojaka svih proizvoda bude proizvedeno uz implementaciju principa regenerativne poljoprivrede, a 50 odsto sastojaka do 2030. godine.
Zorana Ljubojev