Насловна ТЕМЕ ЗЕЛЕНИЛО Ne bacajte precvetalu Božićnu zvezdu!

Ne bacajte precvetalu Božićnu zvezdu!

1799

Božićna zvezda posle Nove godine i Božića cveta kratko, tek do februara. Tada opadnu crveni listovi, koji predstavljaju cvet i ona ulazi u fazu mirovanja. Ova sobna biljka uz malo truda može da se sačuva i za sledeće praznične dane, te je ne treba bacati.

– Kada opadnu crveni listovi, a to je otprilike kraj januara i početak februara, ona ulazi u fazu mirovanja. U naredna dva meseca treba je premestiti u prostoriju sa nižom temperaturom, retko zalivati i treba je orezati. Od mesta grananja treba odmeriti jednu trećinu stabla i tu napraviti rez, koji treba posuti suvim peskom. Božićna zvezda pušta mlečni sok. Cilj je da ne iscuri previše tog soka, jer će se biljka oslabiti i duže će se oporavljati – kaže Dejan Tošić, odgajivač cveća iz Čumića kod Kragujevca. 

Mlečni sok je otrovan, te biljku treba orezivati i čuvati do oporavka na mestu kome nemaju pristup deca i kućni ljubimci. Nakon dva meseca mirovanja, u aprilu, biljku presaditi  u veću saksiju i čuvati do jeseni u zastakljenim terasama ili drugim osvetljenim i slabo grejanim prostorijama, a kada prođe opasnsot od mrazeva može stajati u dvorištu na mestu bez promaje. Ne voli direktnu sunčevu svetlost, a najviše joj odgovaraju temperature od 12 do 25 stepeni. Ne voli temepraturu ispod 10 stepeni.

– Ne voli kad joj se često menja mesto, pa bi trebalo prvo razmisliti koja pozicija bi joj najviše odgovarala. Ovo je tropska biljka, koja voli vlagu, ali u zimskom periodu dovoljno je i jedno zalivanje nedeljno. Prvi znak da je često zalivate je ako lišće počne da žuti. Ako je u prostorijama suv vazduh, treba povremeno orošavati, ali samo zelene delove biljke – kaže Tošić.

Nova zemlja u saksiji za presađivanje trebalo bi da bude humusna, nađubrena, a u junu ona može da se razmnožava iz pelcera.

Tekst i foto: Biljana Nenković