Obrazovanje cvetnih pupoljaka na izdancima maline je dugotrajan i veoma složen proces, koji počinje krajem leta i tokom jeseni, a završava se tek pred cvetanje. Stručnjaci često napominju da je potrebno obezbediti što povoljnije uslove za njegovo odvijanje jer od toga dosta zavisi rodnost u narednoj godini. Posebno ističu značaj nege u periodu od posle berbe do završetka vegetacije.
Po završetku berbe potrebno je ukloniti izdanke koji su doneli rod. Ovakvom rezidbom malinjaka smanjuje se opasnost od razvoja bolesti i štetočina, poboljšava provetravanje i osunčavanje, odnosno stvaraju povoljniji uslovi za razvoj cvetnih pupoljaka novih rodnih izdanaka do kraja vegetacije.
Mlade, odnosno izdanke ostavljene za narednu godinu korisno je privremeno vezati. To se može uraditi tako što se duž redova razvuče i za svaki kolac pričvrsti PVC vezivo koje se po potrebi, odnosno u zavisnosti od porasta izdanaka, pomera. Tom prilikom vodi se računa da su izdanci ravnomerno raspoređeni između veziva i žice duž reda. U jesen izdanci se oslobađaju veziva, odnosno puštaju da slobodno padaju. Ni u kom slučaju se ne preporučuje da ostanu vezani u toku zime, naročito u vetrovitim područjima.
Sve neophodnija mera u malinjacima posle berbe je i navodnjavanje, posebno na zemljištima koja lako gube vodu. Ova mera je korisna i u zasadima gde su izdanci kasno zakinuti, jer u nedostatku vlage oni često ne dostižu potrebnu visinu, a i manje ih ima.
Važna je i pravilna zaštita maline od bolesti i štetočina, jer će sačuvati listove, a oni obezbediti hraniva neophodna u procesu obrazovanja cvetnih začetaka. Prskanje posle berbe plodova je jednako važna agrotehnička mera.
S. Malinović
Dobro jutro broj 556 – Avgust 2018.