Насловна АРХИВА НАСТАВИТИ ЗАШТИТУ ВОЋАКА: Још није прошла опасност од болести и штеточина

НАСТАВИТИ ЗАШТИТУ ВОЋАКА: Још није прошла опасност од болести и штеточина

Сорте којима се ближи берба прскају се препаратима краће каренце, док се код касних користе и препарати системичног деловања

1278
Фото: Freepik

Јабука, крушка и дуња

Током овог месеца, у засадима јабучастог воћа завршава се период такозваних примарних инфекција које остварује фитопатогена гљива Venturia inaequalis (проузроковач чађаве краставости јабуке). У претходном периоду ефикасну заштиту су пружали препарати системичног деловања, који сада нису неопходни. Али, заштита се мора наставити контактним фунгицидима превентивног деловања. Препоручују се препарати на бази каптана (Merpan, Captan, Metod, Capi, Venturion и сл.) и манкозеба (Ditan, Mankogal, Prevent, Caiman и др.).
Развој инсеката и штете ће спречити инсектициди Нурел, Конзул, као и препарати из групе пиретроида (Cipkord, Decis, Fastak, Karate и др). Прскања се понављају сваких 10 до 15 дана. Препарати препоручени за сузбијање болести и штеточина јабуке се комбинују, а количине, односно концентрације су наведене на оригиналном паковању.
Крушка се такође штити фунгицидима препорученим за заштиту јабуке против чађаве краставости превентивног механизма деловања који ће успешно сузбити и проузроковача пегавости. Њима се додају инсектициди против крушкине буве (Psylla piri) – Kraft, Abastate, Vertigo, Akaristop, Crna mamba, Harpun, Laskar, Movento Armada и др. Да би се овај инсект успешно уништио потребно је познавати циклус његовог развоја, пратити лет имага (одрасле буве), присутност и старост јаја и пиљење ларви. Већина фунгицида препоручених за сузбијање крушкине буве не мешају се са каптаном, о чему треба водити рачуна.
Дуња се такође штити превентивним фунгицидима и инсектицидима препорученим за заштиту јабуке.

КОНТРОЛИСАТИ БАКТЕРИОЗНУ ПЛАМЕЊАЧУ

Erwinia amylovora, проузроковач бактериозне пламењаче (палежи) јабучастог воћа, присутна је у засадима токоим целе године. Заражава све органе воћака, а у овом периоду откривају је повијени врхови заражених младара, познати као „пастирски штап“. Вегетацијска заштита се своди на механичко одстрањивање заражених младара, а рез се прави у здравом ткиву, 10–15 центиметара даље од граничне линије између здравог и болесног дела. Ради се по сувом времену, у касним поподневним сатима, да би се смањило цурење сокова. Ако је рез широк, премаже се пастом од било ког фунгицида на бази бакра, а алат, после сваког реза, урони се у раствор 96-топроцентног алкохола. Сви одрезани делови се сакупе, изнесу из воћњака и спале, а засад редовно штити одабраним препаратима.

Коштичаве воћке

Пред почетак зрења (када плодови пожуте и почну да мењају боју) вишњу би ваљало заштитити од трешњине муве чије ларве живе у плоду и црвљају га, чиме знатно умањују њихов квалитет и тржишну вредност. Могу се користити Decis, Kestrel, Lamdex, Konfuzija, и сл., у складу са препорукама произвођача, поштујући каренцу препарата – време које мора да прође од прскања до бербе да би се препарат разградио на неотровне састојке. После бербе, стабла вишње је потребно третирати фунгицидима ради сузбијања гљиве Blumeriella jaapii, изазивача пегавости листа, која по влажном времену може изазвати дефолијацију и тиме онемогућити нормалан развој цветних пупољака за наредну вегетацију. Могу се користити Lentos 400, Feniks, Delan 700-NjG, Agrodin 65 WjP и сл. Трешња се такође после бербе третира овим фунгицидима због спречавања појаве исте болести.
Бресква је због екстремно ниских температура током зиме измрзла на многим локалитетима. Ипак, преостале плодове потребно је заштитити инсектицидима краће каренце који ће сузбити штетне инсекте, првенствено смотавце. Њима се додају и фунгициди за заштиту од гљиве проузроковача трулежи (Signum, Switch, Geox, Kubik extra и Dional). Подсећамо воћаре да, због каренце, препарате које ће користити у заштити, бирају према сорти, односно времену бербе.
Шљива се штити од паразитних гљива које изазивају рђу и пламењачу фунгицидима (Mankogal, Merpan) и инсектицидима који сузбијају шљивиног смотавца. Користе се инсектициди регистровани за ову воћну врсту, а то су најчешће исти који се употребљавају у заштити јабуке од смотавца плода.

Јагодасто воће

Купина се током цветања третира само једанпут фунгицидом против проузроковача трулежи плода (Botrytis cinerea). Користе се Sxitch, Teldor, Pehar, Signum, Linus, Timorex gold и слични. Заштита једним од ових препарата се понавља и у прецветавању.
Јагода се после бербе штити препаратима на бази бакра, ради сузбијања пегавости листова, а малина, такође после бербе, фунгицидом Quadris, ради спречавања појаве сушења изданака (Didimella applanata).

С. Мујановић

Добро јутро број 542 – Јун 2017.