„Naše voće Srbije“ podnelo je predlog i Sektoru za ruralni razvoj u Ministarstvu poljoprivrede pri raspisivanju konkursa za subvencije da se uredi konačna lista uslova RPG o njihovom statusu i stvarnoj proizvodnji i pravu na subvencije, da se usvoji subvencija po jedinici proizvedenih poljprivrednih proizvoda u količini po kilogramu i litru.
-Smatramo da treba usvojiti odluku o isplati PDV nadoknade na ime predatih dobara od strane RPG – pravnom licu preko UAP. Da se u sektoru voćarstva obavezno obuhvati kao zbirna investicija sertifikovnog sadnog materijala, zaštitnih mreža, sistema za navodnjavanje i fertigaciju, nabavka voćarskih traktora sa opremom za obradu. u iznosu subvencije 70% bez pdv-a ., kao i da se subvencionišu nastupi i plasman finalnih proizvoda na tržište, poručuju članovi društva “Naše voće Srbije”.
Oni se zalažu da ostane subvencija od 70% osiguranja u poljoprivredi za pet regiona koji su obuhvaćeni odlukom Vlade R. Srbije, a da se do 1.2. 2023 izradi ponuda o osiguranju poljoprivrednih proizvoda od strane osiguravajućih kuća bez dosadašnjih klauzula i nametnutih pravila, već da to bude tržišni proizvod zvani polisa za kupce odnosno za RP gazdinstva koja hoće da se osiguraju u obimu svoje proizvodnje bez prakse koja je bila do sada. Vršene su promocije osiguranja, a kada dodje do štete onda se ona ne procenjuje na adekvatan način. Treba ukinuti učešće u sopstvenoj šteti franšizu, naći drugaciji metod procene štete, a isplata štete da bude po tržisnim cenama proizvoda.
-Treba po bodovanju izjednačiti sve koji konkurišu, sem lica koja su završila poljoprivredne škole, a ostaju da se bave poljoprivredom najmanje 5 godina, stoji u predlozima kao i subvencionisanje prerada, sa procesnom opremom i opremanje objekata za preradu i skladištenje svežih, preradjenih i zamrznutih proizvoda u RPG i zadrugama. Subvencije treba da budu 60% od iznosa investicije bez pdv -a, a za područja sa otežanim uslovima iznos da bude 70%.
Predlaže se i da ministarstvo izađe sa jasnim predlogom o razdvajanju investicija u poljoprivredi sa olakšanim dobijanjem gradjevinskih dozvola i da se uproste procedure u tom obimu zakonskih odredbi kao i da se subvencionisu proizvođacke grupacije koje su nosioci primarne proizvodnje i da se pomognu njihovi napori u nastupu na trzištu preko logistike i infrastrukture, opreme, marketinga, promocije u pogledu stanovništva prema domacim proizvodima.
Božo Joković objašnjava da sa subvencijama od 80% u okviru uvodjenja standarda u prozvodjacke grupe – HCCP, GlobalGAP, GRASP, IFS, jedino je moguće postići rezultat u proizvodnji i preradi hrane kao bezbednog proizvoda sa 0-om tolerancijom.
Grupacija se zalaže i da se celokupna investicija može založiti kao obezbeđenje pri dobijanju kredita za realizaciju investicije kod banaka uz saglasnost Ministarstva poljoprivrede ali i da se formiraju Garantni fond Srbije i Investicioni fond u poljoprivredi koji će biti razvojni i sa učešćem u fondovima velikih korporacija koje u tome vide profit i hoće da ulože sredstva u Fond.
Poslednji zahtev je da se celokupna investicija i subvencija moraju zavrsiti u istoj kalendarakoj godini.
Poljoprivrednici i svi u sektoru agrara nadaju se nalaženju rešenja, i to veoma brzo, jer kako kaže Joković, vreme nam nije saveznik
Piše: Jasna Bajšanski