Grad Kraljevo i Asocijacija za razvoj Ibarske doline IDA sproveli su projekat „Naša šansa za biznis, kratki vrednosni lanci“ koji je finansirala i realizovala Nemačka agencija za razvojnu saradnju (GIZ). Opšti cilj projekta bio je usmeren na uspostavljanje modela dugoročnog zapošljavanja marginalizovanih i teže zapošljivih grupa stanovništva na osnovu kratkih lanaca vrednosti i mogućnosti njegovog repliciranja u svim lokalnim samoupravama u Republici Srbiji. Projekat je trajao 19 meseci, od 1. oktobra 2019. do 30. aprila 2021. Ovaj projekat sproveden je u okviru šireg projekta „Inkluzija Roma i drugih marginalizovanih grupa u Srbiji – Inicijativa za inkluziju faza 2“, a ukupna vrednost projekta iznosi 149.440 evra.
Pod teže zapošljivim kategorijama stanovništva u ovom su se projektu podrazumevale sledeće društvene grupe: povratnici, tražioci azila, Romi, radno sposobni korisnici novčane socijalne pomoći, lica bez kvalifikacija/sa niskim kvalifikacijama (najviše II stepen stručne spreme), viškovi zaposlenih, mladi do 30 godina koji su imali/imaju status deteta bez roditeljskog staranja, žrtve trgovine ljudima, žrtve porodičnog nasilja, mladi do 30 godina, dugoročno nezaposlene žene od 30 do 65 godina.
Specifični cilj projekta bio je razvijanje tri kratka lanca vrednosti u oblasti održive poljoprivrede (voćarstvo, povrtarstvo, lekovito i začinsko bilje) i seoskog turizma i zapošljavanje najmanje 50 predstavnika marginalizovanih i teško zapošljivih grupa. Pored područja grada Kraljeva, projekat se sprovodio i u okviru teritorije Rezervata biosfere „Golija-Studenica“.
Pored radionica i individualnih konsultacija, za 30 korisnika je nabavljena oprema za obavljanje izabrane delatnosti u ukupnom iznosu 52.000 evra. Pored toga, 23 korisnika je dobilo opremu za proizvodnju i preradu voća i povrća, četvoro za pokretanje posla u oblasti seoskog turizma, a troje u oblasti proizvodnje i prerade lekovitog i aromatičnog bilja. Za 20 korisnika organizovana je tromesečna plaćena radna praksa na poljoprivrednim gazdinstima u ukupnoj vrednosti od 11.600 evra;
Za korisnike koji su se opredelili za proizvodnju voća, povrća i lekovitog bilja obezbeđeni su plastenici i male mašine za obradu zemlje, dok je za korisnike koji su se posvetili turizmu obezbeđena oprema za unapređenje usluga i smeštaj turista.
Plaćena radna praksa na 18 poljoprivrednih gazdinstava obezbeđena je za 20 korisnika. Korisnici projekta dobili su šansu da unaprede svoja znanja i veštine u proizvodnji i preradi voća i povrća, u proizvodnji i preradi lekovitog i aromatičnog bilja i u oblasti ruralnog turizma. Istovremeno su gazdinstva kroz učešće u projektu dobila podršku u radnoj snazi. Tromesečni rad na gazdinstvima podrazumevao je i mentorsku podršku za korisnike projekta, a koja se sastoji u razvoju njihovih znanja i veština vezanih za udruživanje, kratke vrednosne lance, marketing i tehnologiju proizvodnje.