Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Nar uspeva i rađa i u srpskim dvorištima

Nar uspeva i rađa i u srpskim dvorištima

3631

Nar je suptropska biljka koja se veoma dugo gaji na području Mediterana, ali uspeva i kod nas ukoliko mu se pruži odgovarajuća nega i zaštita, posebno tokom zimskih meseci.

Postoje različite vrste i sorte ove biljke, koja najbolje napreduje u oblastima gde su leta izuzetno topla, a zime veoma blage. Ipak, nar nije toliko osetljiv koliko se misli, jer je otporan na hladnoću i niske temperature sve do -11. Zato je posebno važno pružiti mu odgovarajuću zaštitu tokom zime, ali i proleća i jeseni jer po njega mogu biti opasni mrazevi koji se mogu javiti tokom ova dva godišnja doba.

– Ukoliko stoji u saksiji, nar može da se sadi tokom čitave godine. Lagano se prima bilo gde, bilo da ga sadite u maju, julu, avgustu, oktobru, kad god vam odgovara. Većinom prodajem biljke starosti minimum dve do tri godine. Nar je u stanju da napolju prezimi i dobro uspeva u dvorištima širom Srbije – ističe Dejan Dimitrijević iz rasadnika “Resava Dimitrijević” iz Despotovca.

On dodaje da nar ne traži posebnu negu, prihranu, kao ni tretiranje, naročito kod rodnih biljaka. Iako se može gajiti u saksiji, ipak se preporučuje da se presadi u dvorište. Kod nas uspeva ukrasni i jestivi nar, a ono što je zajedničko za ove dve vrste jeste da traže sunčano mesto, dok zemlja mora biti dobro drenirana jer ne podnosi teška i zbijena zemljišta.

– Ne preporučujem da se biljka tokom zime zaštiti najlonom kako ne bi došlo do kondenzacije, a samim tim i do truljenja korena ili da se pojave bolesti. Do sada se po našem iskustvu pokazalo da ukoliko nar prezimljava u dvorištu, nije mu potrebna zaštita. Tokom zime je najvažnije da ne leži u vodi, a to je problem i kod domaćeg limuna koji je takođe sklon truljenju od previše vode – ističe Dimitrijević.

Ipak, pojedini stručnjaci preporučuju da se sam žbun pokrije agrotekstilom, a donji deo stabla obilno zagrne otpalim lišćem i slamom, te je na taj način moguće izbeći eventualno izmrzavanje biljke tokom zime i mrazeva.

Koren nara se intenzivno razvija tokom prolećnih i letnjih meseci zbog čega je veoma bitno obezbediti dovoljno vlage u zemlji, a navodnjavanje je veoma važno i za vreme cvetanja i razvoja ploda, jer ukoliko se ne zaliva redovno plod će pući.

 – Ukoliko se kupi dvogodišnja biljka potrebno je minimum četiri godine da bi nar rodio, dok cveta mnogo ranije. Postoji i patuljasti nar, koji se tokom zime obavezno unosi u kuću. On je više dekorativan jer nema vremena da sazri, ali pravi plodove veličine omanje mandarine, za razliku od drugih sorti koje daju krupne plodove – objašnjava Dejan Dimitrijević.

Nar se razmnožava ožiljavanjem zrelih reznica, a ova samooplodna biljka poseduje i muške i ženske cvetove. Po završetku cvetanja otpadaju svi muški i samo neoplođeni ženski cvetovi. Prilikom sadnje, za koju se preporučuje da bude u rano proleće ili na jesen, potrebno je odabrati mesto gde će biljka biti zaklonjena od vetra.

Piše: Zorana Ljubojev