U toku je međunarodni popis ptica koji se sprovodi i u našoj zemlji. Realizuje se na vlažnim staništima, a jedno od takvih jeste područje Vlasinske visoravni i jezera koje je na najvišoj nadmorskoj visini. Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije obilazi lokalitete u saradnji sa upravljačima i čuvarima zaštićenih područja.
Poznata po biodiverzitetu, različitim vrstama biljaka i životinja, Vlasina je stanište i mnogim pticama. U ovogodišnjem jednodnevnom popisu prebrojano je 15 vrsta ptica, oko tri hiljade jedinki. Najviše liski i zviždara.
– Brojne su bile čegrtuše, zatim riđoglava patka, ćubasta patka, ćubasti ronac, gnjurac, crnogrli morski gnjurac, krdža. Non stop se smenjuju veća i manja jata ovde na vodi. Pretežno, dobar deo ptica kratko boravi ovde i nastavi put, dok manji deo boravi tokom cele zime na Vlasini – navodi Novica Stanković, rukovodilac Čuvarske službe PIO Vlasina.
Do sada je na području Vlasine registrovano oko 150 vrsta, a gotovo 110 vrsta ptica ima status gnezdarica. Područje Vlasine je značajno, kako za gnežđenje, tako i za seobu ptica. Do 1948. godine na Vlasinskom blatu postojalo je jedino gnezdilište sivog ždrala na Balkanu. Međutim, kolonija ždrala nestala je akumulacijom i od tada se povremeno viđaju samo kada se sele. Ornitolozi često obilaze Vlasinu, redovne su i aktivnosti čuvara prirode.
– Pretežno radimo prihranu divljači na terenu, vidite i sami da snega nema, pa nema ni dece, zimski raspust prolazi – napominje Vladica Krstić, čuvar prirode.
– Obilazimo jezero, sad nema ribara zato što se završila sezona, a nema ni snega, inače bi bilo više turista – dodanje Dino Vasil, čuvar prirode.
Tiho je kraj Vlasinskog jezera, priroda miruje, a blizu obale je i kuća gde je sniman film Ptice koje ne polete.
Izvor: RTS
Foto: Pixabay