Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Može li aronija biti još zdravija?

Može li aronija biti još zdravija?

3518

Milan Stanković u selu Botunje kod Kragujevca gaji aroniju na parceli od 20 ari i od ovih zdravih bobica pravi hladno ceđene sokove. Da bi sok bio delotvorniji dodaje još po koji prirodni sastojak. U sok, koji se, inače, visoko kotira na listi eliksira za jačanje imuniteta i u borbi protiv bolesti, Milan dodaje pčelinje proizvode i godži bobice, takođe sa njegovog imanja.

– Zagovornik sam zdrave hrane i zdravog života i svi sastojci su sa mog imanja, koje funkcioniše po organskim principima. Nema prskanja, nema pesticida, imanje je skrajnuto i daleko od bilo kakvih zagađivača.  Imam oko 600 sadnica aronije, nešto godži bobica. Ali i 60 košnica, tako da imam svoj med, koji dodajem u sok. Propolis u kombinaciji sa aronijom je odličan napitak za infektivne bolesti – kaže Milan Stanković za Dobro jutro.

Na ideju da  proizvodi zdravu hranu došao je 2012. godine i već tada je znao da će to biti aronija. Aroniji je pridružio i košnice, a mešavina soka, meda i propolisa bila je logičan sled događaja. Ubrzo je osnovao i sajt za prodaju domaćih proizvoda i počeo da obilazi sajmove.

– Traže se zdravi proizvodi. Na žalost ljudi počinju zdravo da se hrane tek kada se razbole. Još su u manjini oni koji preventivno uzimaju sok od aronije, ili bilo koju drugu neprskanu, domaću hranu, kao namirnice u redovnoj ishrani – kaže Milan.

U gajenju aronije Milan primećuje da je ove godine po prvi put morao da je zaliva.

– Iako je izdržljiva biljka suše su  velike. Međutim, u navodnjavanju treba biti pažljiv, jer sam primetio da veća količina vode, i to hladne, dovodi do uvenuća ili sušenja biljke, Bukvalno sam morao da joj „hvatam narav“ kako bi opstala – dodaje Stanković.

Tekst i foto: Biljana Nenković