- Broj cvetova u glavici suncokreta najčešće iznosi 500-1.200, a može ih biti 2.000-3.000, a kod krmnih hibrida i 8.000.
- Cvetanje počinje u 3-4 časa ujutru, a pčele su najaktivnije u periodu 9-11 sati i posle 17 časova.
- Cvetovi se otvaraju po zonama (prstenovima) od periferije ka centru. U toku jednog dana cveta jedan prsten, a on ima 2-3 reda cvetova, a prstenova u glavici ima ukupno 5-10 pa cvetanje jedne glavice traje 5-10 dana.
- Cvetovi na obodu glavice imaju više nektara koji je boljeg kvaliteta od onih u centru, jer posle oplodnje obodnih cvetova hrana se troši na rast semena pa manje ostaje za proizvodnju nektara u ostalim cvetovima.
- Glavice prate kretanje Sunca na nebu u toku dana od istoka ka zapadu. Noću se vraćaju na istok. Glavice se okreću od početka do kraja cvetanja.
- Kod ukrasnog suncokreta cvetanje jedne biljke traje 30 dana. On je selekcionisan tako da nema polena, da ne bi izazivao alergije kod ljudi, već proizvodi samo nektar.
Zašto pčele češće posećuju određene hibride
- Atraktivnost suncokreta za pčele zavisi od više faktora. Na prvom mestu je boja cveta.
- Privlačnija je svetlija nijansa od tamnije.
- Količina nektara u cvetu (nektarnost)
- Kvalitet nektara (sadržaj i vrsta šećera)
- Količina polena, njegov miris, sadržaj šećera i boja (bolja je svetlija)
- Dužina krunice cveta (bolja je kraća da bi pčele dohvatile nektar). Usni aparat pčele je dugačak 6,46 mm. Ako je krunica mnogo duža, pčele nerado posećuju te hibride
- Prisustvo aromatičnih jedinjenja (ima ih 20-30, a najvažnija je c-frakcija). Pčele osete miris aromatičnih jedinjenja na razdaljini od jednog kilometra. One najpre osete miris, a zatim vide boju cvetova
- Prisustvo smole na cvetovima moje poželjno. Najviše se luči u sušnim uslovima a ona je veoma štetna, jer se pčele lepe za nju i uginjavaju.
Šta odgovara suncokretu prija i pčelama
- Uslovi koji su najbolji za oplodnju suncokreta, najviše odgovaraju i pčelama. To su odgovara umereno vlažno zemljište u vreme cvetanja, relativna vlažnost vazduha 40-50 procenata ili veća, da nema vetra, da nema učestalih kiša i velike oblačnosti. Optimalne srednje dnevne temperature su 20-25 stepeni, jutarnje 13-16, dnevne 24-27 i večernje 16-20 stepeni. U takvim uslovima ima najviše nektara i pčele su najaktivnije. Trebalo bi istaći da nema univerzalnog optimuma temperature, jer on zavisi od puno činilaca.
- Količina meda će biti jako mala ako je zemljište suvo, niska relativna vlažnost vazduha, duvaju suvi i topli vetrovi, ako temperatura prelazi 30-33 stepena i kada padaju česte kiše. Poslednjih godina vreme se odlikuje pojavom ekstrema u toku godine i velikom neujednačenošću padavina i temperature zbog čega se na udaljenosti od nekoliko stotina metara javljaju velike razlike u prinosu meda.
Tekst: Svetlana Mujanović