Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Монилија вреба и лети и зими

Монилија вреба и лети и зими

463

Болести које прате јабуку у воћњаку понекад могу да се с грана преселе у складишта и хладњаче. За плодове који су у воћњаку препуштени апетиту паразита, то може да буде проблем у чувању. Међу њима најагресивнија је гљива монилија, проузроковач трулежи плодова. Како спречити овог паразита да с плодовима уђе у складиште, питали смо дипломирану инжењерку Зорицу Лазић, саветодавца у ПСС служби у Ужицу.

– Monilia fructigena је економски најзначајнија врста из рода Монилија на јабуци у Србији.

Плодове може да зарази током целе вегетације, од заметања до бербе, али су најосетљивији у каснијим фазама зрења – упозорава инж. Лазић. – Такви могу да се пренесу у складиште.

Ова гљива обично презимљава у крошњи воћака или на површини земљишта у оболелим плодовима, али и у зараженим гранама и рак ранама. При повољним условима влажности, следећег пролећа или лета, формирају се конидије (органи за размножавање), а до плодова их преносе капи кише, инсекти или се шире на други начин. Инфекцији погодују високе температуре и влажни услови средине. Плодови се заражавају директно, кроз кутикулу, или кроз пукотине и повреде које направе инсекти, ветар, пљусковите кише…

– Први знаци заразе су концентичне, кружне, светлосмеђе пеге, које се повећавају, а ткиво унутар њих некротира. Касније цео плод буде заражен, а на површини се могу видети спороносна тела распоређена у виду концентричних кругова – упућује нас дипл. инж. Лазић.

 Услед потпуног прожимања мицелијом гљиве, плодови губе воду, смежуравају се и делују као мумије. Такви остају причвршћени за гране и гранчице, или опадају на земљу. До инфекције овом гљивом може доћи и у складишту током чувања, где она изазива црну трулеж, а захваћени део плода има црну или тамну боју.

Када заражени плодови доспеју у складиште, тамо се ширење болести не може спречити нити постоје хемијски препарати који смеју да се користе у складишту како би се ширење заразе зауставило. Због тога улазак монилије у складиште ваља спречити правовременом заштитом у воћњаку и низом превентивних мера међу којима су неке које се тичу периода и пре подизања засада.

У превентивне мере контроле спадају: подизање засада на теренима где је добро проветравање крошње, уклањање и уништавање мумифицираних плодова из крошње и с површине земљишта одмах после бербе, сузбијање инсеката због спречавања оштећења плодова, орезивање и спаљивање сувих грана. Њима се прикључују и неке хемијске мере.

 Прскањем плодова у фази сазревања неким од регистрованих фунгицида спречава се преношења трулежи у складиште. Важне мере су и јесење прскање препаратима на бази бакра у време када опадне 70 посто листова и заштита, такође фунгицидима на бази бакра, после резидбе у пролеће.

Пише: Светлана Мујановић

Пред вама је свих 20 џепних књига из серијала „Мој воћњак“, „Мој повртњак“, „Мој виноград“ и „Моје цвеће“. Књиге у формату 16×12цм у пуном колору на 64 стране, лаке за коришћење и увек при руци.

Мој воћњак ће вас упознати како да кренете и почнете да формирате свој засад, припремите земљиште, одаберете воћну врсту.

Ту су и Јабука, Вишња, Трешња, Крушка, Боровница, Јагода, Малина, Леска, Шљива, Кајсија, Ружа, Парадајз, Паприка, Кромпир, Краставац, Грашак, Пасуљ, Лукови и Виноград.