Насловна ВЕСТИ1 Могу ли се испоштовати договори из Кисача?

Могу ли се испоштовати договори из Кисача?

2752

Уједињена удружења пољопривредника Србије, позивају на конференцију за новинаре у Медиа центар у Београду. Конференција је заказана за петак 12.07.у 12,00 часова, а тема је шта  урадити да институције спроведу договорене аграрне мере као и а почну да се озбиљно баве проблематиком аграра у Србији.

У претходној години имали смо протесте пољпривредника у Србији. Ти протести су изнедрили решења која потврђена од стране Владе у писаној форми и обећањима, међутим када се дође до реализације прича се разводњава и скреће се са тема. У тим решењима постоје финансијске мере кроз директна давања пољопривредницима као и финансијске олакшице, тј. Одрицања државе од појединих прихода а у корист пољопривредника (пример акцизе за гориво пољопривредницима)

Теме које су биле на столу и за које је постигнут начелни споразу и договор су:

  • Уређење тржишта (садашње стање и шта је неопходно)
  • Робна берза (по узору на берзе у Европи), робни запис
  • Субвенције договорених 17.000 по хектару кроз ребаланс буџета
  • Гориво без акциза за пољопривреднике и укидање дневног лимита
  • ПИО пољопривредника.

Отворене су и нове теме:

  • Протести
  • Неисплаћене субвенције по јавним позивима и пренета дуговања из ранијих година
  • Регионалне неједнакости и проблеми малих газдинстава у Србији

Један од кључних проблема који јесте презентован кроз недавне протесте а односи се за буквално све гране пољопривреде је уређење тржишта пољопривредних производа и уређење  берзе.

Што се тиче ПИО осигурања за пољопривреднике сам Фискални савет је рекао цитирамо „укинути обавезну наплату доприноса за ПИО пољопривредника“.

Када се видело да се преко протеста пољопривредника дошло до неког помака отворила се Пандорина кутија из које су почели да бујају проблеми које су почели да презентују пољопривредници из различитих крајева Србије као што су: неуређен катастар, неравноправан положај малих газдинстава, огромне регионалне разлике које су иначе биле и уочене као проблем у Стратегији пољопривреде и руралног развоја 2014-2024. године. Питање је зашто се ови проблеми гурају под тепих и томе бисмо причали на конференцији за медије.