PROBAJTE PERUANSKU JAGODU I NEĆETE POGREŠITI
Ako ne poznajete biljku fizalis (Physalis peruviana), kod nas poznatu i kao peruanska jagoda, njene plodiće nećete videti na pijaci, ni u marketu, možda u ponekom kućnom povrtnjaku, jer se kod nas malo gaji, a postoje uslovi i potreba. Nije ni nalik običnoj jagodi, ni po obliku, ni po ukusu. Malo podseća na crveni, narandžasti ili bledo-zeleni čeri paradajz obučen u neobičnu haljinicu zbog koje je negde zovu „ljubav u kavezu“. Ova zanimljiva voćkica je bliski rođak paradajza i krompira, pripadaju istoj porodici, a dolazi iz Južne Amerike gde se koristi u velikim količinama i gaji na velikim površinama kao povrće.
Treba je uvesti u jelovnik, ali nije dobro da se u konzumiranju pretera. Veoma je hranljiva, sadrži veliki broj antioksidanasa, minerala i vitamina, a uz to daje odličan ukus kako slatkim, tako i slanim jelima. Bobice peruanske jagode su prepune vitamina C, A, vitamina B grupe i imaju dosta fosfora. Glavne osobine su jako protivupalno i antioksidativno dejstvo. Ove bobice snažno podižu imunitet, a na organizam deluje kao antibiotik. Predstavljaju efikasno sredstvo u borbi protiv bakterija streptokoka i stafilokoka.
Jestiva samo zrela
Jestivi su samo plodovi, dok je ostatak biljke otrovan. Ne treba ih konzumirati u većim količinama, jer su nutritivno bogate, već je dovoljno 5-6 bobica dnevno.Ova porcija fizalisa, obično teži oko 140 g, a ima 74 kalorije koje uglavnom dolaze od ugljenih hidrata, a njih ima oko 15 grama. Vlakna čine svega 6 grama, a proteini 2,7 grama. U sastavu ovih bobica se nalazi svega jedan gram masti. Zbog ovakvog sastava, veoma je česta u raznim dijetama, a zbog specifičnog izgleda koriste je i kao ukrasnu biljku. Ono na šta treba da obratite pažnju kada jedete jagode sa Anda, jeste da nipošto ne budu zelene. Ne sme biti zelena čak ni u tragovima. Budite strpljivi, sačekajte jesen kada će plod da požuti. Tek je to znak da su spremne za jelo. U suprotnom možete imati bolove u stomaku i probleme sa dijarejom.
Od jedne porcije niko se ne može najesti, ali može zadovoljiti potrebu za nekim vitaminima i mineralima. Pa tako 140 grama bobica čini petinu dnevnog unosa vitamina C, 14 posto dnevne doze vitamina B1, 5 posto vitamina B2, 28 odsto vitamina B3, 7 procenata vitamina A. Kada su minerali u pitanju, jedna porcija će zadovoljiti 18 procenata dnevnog unosa gvožđa za muškarce i 8 posto za žene, kao i 8 odsto dnevnih potreba za fosforom. U manjim procentima se kod njih može naći i beta karoten, vitamin K i kalcijum.
Plodovi se beru do kasne jeseni, bitno je da bude pre pvog mraza. Jagode se mogu i kasnije brati jer plodovi naknadno još narastu.
Peruanska jagoda je prirodni antioksidant. Štiti od slobodnih radikala koji narušavaju naše zdravlje i čest su uzrok bolesti. Ova jedinjenja održavaju imunitet jakim i čuvaju zdravlje i mladost. Rađeno je nekoliko studija u kojima je dokazano da fenolična kiselina koja se nalazi u sastavu zlatnih bobica može usporiti rast i razvoj ćelija raka. Sušene bobice imaju još jača dejstva od svežih, zato što se dve trećine antioksidativnih svojstava nalazi u njihovoj kori.
Najčešća je u džemu, a poželjna u svemu
Kod nas se smatraju egzotičnim i jedinstvenim, ali u državama Južne Amerike peruanske jagode se mogu dodati u skoro svaki obrok, u slana i u slatka jela. U Latinskoj Americi se najčešće konzumiraju kao slatka užina i obično se između obroka pojede čitava porcija jagoda. Iako su ukusne, nemojte prekoračivati dnevnu dozu. Ovakva užina će vas zasladiti, ali neće napuniti stomak.
Dodajte ih u voćnu salatu, ubacite ih u smuti. Doručak će vam biti još ukusniji ako svoju dnevnu smuti kombinaciju oplemenite s fizalisom. Dobro se kombinuje s raznim voćem, pa ne morate brinuti za ukus, a da bi vas doručak duže držao sitim, dodajte ovsene pahuljice ili mekinje. Ako ste ljubitelj egzotičnih ukusa, preporučujemo vam da napravite slatko-ljuti ili slatko-slani sos koji se odlično slaže sa ribom ili junećim mesom. Od peruanske jagode se pravi odličan džem, tako se najčešće i koristi kod nas Predlažemo vam da ih barem jednom nedeljno dodate u obrok salatu u kojoj su i kinoa, paradajz, belo pileće meso, feta, masline, svež spanać i sos od peruanskih jagoda.
Drugi predlog je da napravite sirovi čizkejk od peruanskih jagoda. Priprema se posebno kora, a posebno fil. Za koru je potrebno pola šolje sirovog indijskog oraha, jedna sušena urma, pola kašike javorovog sirupa, pola kašike kokosovog ulja. Fil se priprema od pola šolje sirovog indijskog oraha koji je prethodno bio potopljen par sati u vodi, dve kašičice kokosovog ulja, dve kašičice javorovog sirupa, 20 peruanskih jagoda, jedna kašičica vanilinog ekstrakta, prstohvat soli. Za toping treba obezbediti sitno iseckane peruanske jagode i izmrvljene pistaće. Prvo se pravi kora da bi se što pre stvrdnula. Svi sastojci se ubace u secka i sitne dok se ne sjedine. Smesa se izlije u manji kalup za čizkejk i ravnomerno rasporedi, i odloži u zamrzivač na sat ili dva. Sastojke za fil stavite u dobar blender. Najbolji je štapni, jer pravi glatku i ne previše retku smesu. Treba da je nešto gušća od smutija. Njome se preliju stvrdnute kore u kalupu. Na kraju se sve ukrasi predivnim topingom i ostavi u frižider da prenoći.
U marmeladi
Prvo se operu teglice i stave da se sterilišu. Za to vreme se pripremi 500 g tikve,200 g sirovih peruanskih jagoda, 500 g šećera,tri štapića vanile.Iseckajte tikve na sitne kockice, isto učinite i sa jagodama. Štapiće vanile prerežite na pola i sve pospite šećerom. Ostavite ih neka tako odstoje u povećoj šerpi do dva sata. Posle toga kuvajte sastojke na laganoj vatri i često mešajte. Kuva se oko 40 minuta. Povremeno skidajte semenke i penu koja se pojavljuje na vrhu. Kada se marmelada skuva, vrelom se pune teglice koje se prekriju čistom kuhinjskom krpom dok se ne ohlade da mogu da se zavrnu poklopci, obeleže i ostave na tamno i hladno mesto.
Sušene „jače“ od svežih
Ako vam je preteklo više peruanskih jagoda, možete ih osušiti. Vi možete raditi i drugačije, ali po osnovnom receptu treba vam dve trećine šolje šećera, dve kašičice cimeta u prahu, 2, 5 kilograma sirovih peruanskih jagoda. Iseckajte peruanske jagode na pola, a možete i na sitnije delove. Po njima pospite šećer i cimet. Dobro ih rasporedite po plehu i stavite u rernu na 100 stepeni. Neka se suše celu noć, a sutradan ćete dobiti ukusne sušene peruanske jagode. Možete ih ubaciti u musli za doručak ili dodati nekom dezertu. Ne zaboravite da sušene bobice imaju jača antioksidativna delovanja na organizam, jer se dve trećine antioksidativnih elemenata nalaze u njihovoj kori. Čuvajte ih u staklenoj tegli s poklopcem koji može hermetički da je zatvori.
Piše: Svetlana Mujanović