MALA ŠKOLA PČELARSTVA “DOBROG JUTRA” (78)
Period od oko četrdeset dana, koliko obično protekne između dve glavne paše, kvalitetne bagremove i količinske suncokretove, vreme je koje na pčelinjaku treba smišljeno upotrebiti. Odmah po oduzimanju bagremovog meda valja pristupiti pripremama za narednu pašu, suncokretovu. U većini krajeva tada postoji tiha ili čak značajnija paša. U priobalju reka tu su amorfa ili bagremac koji za tili čas zaodene unutrašnjost košnice u crveno svojim nektarom boje roze vina i bogatstvom krvavo crvenog polena. Ako smo u vreme bagremove paše bili vredni i vreme pametno iskoristili za uzgoj kvalitetnih matica, to je trenutak da se one upotrebe. Ako nismo stigli, odlično će nam poslužiti i dobri matičnjaci.
Pošto po prirodnim zakonitostima društva teže ka tome da se umože, ne treba vršiti nikakvo nasilje nad njima, treba ih izrojiti. Međutim, ako bi se deo pčela odvojio u nove zajednice, dobili bismo više košnica na pčelinjaku uz delimično umanjenje snage proizvodnih društava. Zato izrojavanje treba izvršiti u samoj košnici. Naravno, za ovo koristimo samo veoma jaka društva.
Kako se odvajaju pčele u nove zajednice i kakva se društva koriste, koje košnice kakve principe odvajanja traže pročitaćete u nastavku teksta, ukoliko se pretplatite na našu internet verziju časopisa.