Kako će vaše dvorište izgledati tokom čitavog leta zavisi od izbora cveća i od toga kako ste formirali slobodne površine na početku sezone. Leje su uvek zgodan način da ukrasite dvorište. Ranije su se formirale samo uz trotoare i staze, a danas stručnjaci iz oblasti hortikulture i pejzažne arhitekte preporučuju da pustite mašti na volju. Mogu se praviti u skoro svakom delu vrta, na travnjacima, oko stabala….
Kakvu kombinaciju cveća ćete odabrati i kako ćete oblikovati leje u dvorištima, zavisi od konfiguracije terena, sastava zemljišta, ali i od stila u kome je napravljeno dvorište i kuća. Leje se preporučuju, jer ih je lako napraviti i još lakše održavati.
Tradicionalan stil- začinjen maštom
Hit ovog proleća su dvobojne leje, koje su već tradicionalne u našim dvorištima, ali nešto drugačijeg koncepta. „Nemojte se začuditi ako vam kažemo da dvobojne leje sa samo dve vrste cveća mogu da izgledaju atraktivno i moderno. Cveće koje birate ne mora biti iste visine. Kombinujte, recimo, bele lale i ljubičasti „dan i noć“. Ovakva leja daje efekat kao da je u njoj nekoliko vrsta cveća. Sa pink lalama sadite plavi spomenak ili nezaboravak. Ako napravite ovu leju spasićete se od preteranog plevljenja korova, jer je spomenak odlična pokrivač tla. Niske bele rade različitih, nežnih nijansi kombinujte sa šarenim lalama i dobićete neodoljiv spoj, kaže dipl. Inž. pejzažne arhitekture Magdalena Nenković.
Savet je da obe odabrane vrste cvetaju u isto vreme. Ako niste sigurni u svoj izbor ili vam se neke vrste, jednostavno ne dopadaju, najbolje je da jedna od njih bude pokrivač tla, koji je jednobojan.
„Mogu se kombinovati bela i zelena boja. Na primer, bele petunije i zeleni pokrivač tla- kurika, koja može biti japanska, širokolisna ili kineska kurika. Bela i zelena boja daju osećaj lakoće i miran i svež izgled. Zanimljiv stanovnik dvobojnih leja može da bude i malo zimzeleno žbunje ili višegodišnje biljke u kombinaciji sa sezonskim, prolećnim cvećem. Neke od njih cvetaju u različitim periodima, što će omogućiti neprekidan i interesantan izgled, dodaje Nenković.
Sa noćurkom kombinujte šta vam je volja, savetuju stručnjaci, jer je jedan od zanimljivijih pokrivača tla. Ima snažan koren i poleglu stabljiku. Veliki cvetovi su jake žute, crvene ili bele boje. Zanimljivo je da se cvetovi otvaraju po oblačnom vremenu ili uveče, zbog čega s pravom i nosi ime- noćurak. Cveta tokom celog leta i veoma je podesna za leje. Naravno, ne zahteva mnogo nege, a u kombinaciji sa još jednom vrstom letnjeg cveća odužuje se neverovatnim prizorima u dvorištima.
Geometrija u lejama
Leje više ne moraju da budu pravougaone, odnosno da se prostiru duž ivičnjaka. Naprotiv, dobro ih je prilagoditi terenu i samom dvorištu. Pa čak mogu da se prave u bilo kom delu travnjaka, ako se to estetski uklapa sa ostatkom dizajna.
„Dobar primer su leje u parku Đurđevo brdo u Jagodini. Ovaj „recept“ može da se prepiše za dvorišta koja imaju padine. Leje su formirane u slobodnom prostoru na kosinama i oko stabala. To je odlično rešenje, jer prostor oko drveća uvek ostane neiskorišćen. Za ove leje treba birati cveće koje dobro podnosi senku, kaže Magdalena Nenković.
Leje, dakle, mogu biti krivudave, u obliku trougla, polukruga ili nepravilne geometrije. Najvažnije pravilo i preporuka je da pre nego što pobodete ašov u travnjak i počnete da kopate, prvo napravite skicu i dobro premerite. „Raskopani travnjak ćete teškom mukom vratiti u prvobitno stanje, dodaje Magdalena.
Modernistički stil
Za prolećne leje ne mora se nužno birati cveće, već ukrasne trave, paprati, ukrasno povrće. Prednost ovog koncepta je što će dizajnirana leja trajati od proleća do kasne jeseni, sa različitim varijetetima, ali će uvek delovati sveže.
„Između ograde i trotoara, na primer, možete posaditi plavu i još jednu vrstu ukrasne trave. Možda i tri- četiri vrste. Novi trendovi nameću nam posipanje šljunka u jednom delu leje. Tada biljke još više dolaze do izražaja. Lavanda je standardno dobra za leje i može se kombinovati za još jednom „zelenom vrstom. Između njih možete takođe posuti sitan šljunak i dobiti mediteranski stil bašte“.
„Novina, koju preporučujem je sadnja ekvisetuma. To je nova vrsta za ljubitelje svedeno uređenih bašta modernog dizajna. Idealna je za sadnju pored vodenih površina ili elemenata u dvorištu. Raste i do 120 centimetara u visinu. Cveta u aprilu i maju. Veoma efektno deluje ako je zasadite u čeonom uglu leje. U istoj leji možete posaditi ukrasno povrće i začinske biljke. Ova kombinacija inače je poslednjih nekoliko godina popularna. Ne daje možda željeni kolorit, ali zato čarobno miriše. Na raspolaganju su ruzmarin, nana, matičnjak, ukrasni luk i sve što vam čini zadovoljstvo i čiji miris vam ne smeta, kaže dipl. Inž. Magdalena Nenković.
Preporuka stručnjaka je da ovog proleća osvetlite svoje leje prizemnim, solarnim svetiljkama, koje nisu previše skupe. Tako će one i u večernjim satima izgledale atraktivno. Oni koji nemaju dvorište neka pripreme saksije i prozorska okna. Sa dvobojnim kombinacijama ulepšaće svoj pogled na svet.
„Igrajte se bojama, oblicima i inovacijama. Mirisno vam i srećno bilo ovo proleće“, poručuje Magdalena.
B. Nenković
Dobro jutro broj 575 – Mart 2020.