Zamislite u sred Novog Sada miris svežeg ovčijeg kiselog mleka, surutke, rtanjskog čaja, svežeg ajvara i šumskog voća. Mnogi bi rekli da je to nemoguće. Međutim, sve ovo postoji zahvaljujući Nišliji Radomiru Petroviću Raletu, koji je otvaranjem Staroplaninskog dućana doneo duh „južne pruge“ u vojvođansku prestonicu. Petrović, inače teniski trener po struci, preko dve decenije živi u Novom Sadu i nema previše veze sa poljoprivrednom delatnošću, mada su se njegovi roditelji u Sićevačkoj klisuri vazda bavili proizvodnjom kajmaka, sira i jaja.
Radomir ističe kako je za sve ove godine života u Novom Sadu, upoznao razne ljude koji su mu se kada čuju odakle dolazi, požalili kako nemaju gde da kupe originalnu pirotsku peglanu kobasicu ili pravi domaćinski ajvar. To je bio jedan od razloga što je otvorio Staroplaninski dućan u kom se prodaju proizvodi po recepturi staroj i 200 godina.
– Novosađani koji uživaju u tradicionalnoj srpskoj trpezi više ne moraju da pazare u velikim količinama ukoliko otputuju na Staru planinu, Rtanj, u Soko Banju ili Pirot. Sve to imamo u ovom našem dućanu. Prepoznatljivi smo po kačkavalju, vurdi, kozijem i ovčijem mleku i kiselom mleku. Takođe imamo i autentičnu kozju surutku – priča Petrović.
Kada je reč o sirevima u ponudi su i pirotski kačkavalj, kao i staroplaninski kozji, ovčiji i kravlji punomasni sirevi. Zatim je tu i neizostavno domaće kiselo mleko, kao i lužnička vurda, za koju kažu da nije sir, a nije ni pavlaka, niti je kiselo mleko, ali je zato najukusniji mlečni proizvod koji se proizvodi na ovim prostorima. Sem toga, ovde može da se kupi pirotska peglana kobasica i sremački kulen. Ono na šta je sagovornik posebno ponosan jeste i hladno ceđeno maslinovo ulje koje je proizvedeno u Tunisu.
Ukoliko ste ljubitelj Rtnja u Staroplaninskom dućanu ćete naći i bogatu ponudu planinskih proizvoda.
– Rtanj je poznat po misterijama i čistom vazduhu što ga čini atraktivnim za turiste, a kako bi uneo delić rtanjske atmosfere u Novi Sad, rešio sam da ponudim i specijalitet planinski kozji sir od čistog kozjeg mleka sa rtanjskim lekovitim biljem. Takođe, u ponudi imamo i zreli kozji sir proizveden koagulacijom sirovog kozjeg mleka iz najudaljenijih delova Rtanj planine – navodi Rale.
Mnogi se slažu da je lekovito bilje sa Rtnja i najzdravije bilje koje pomaže u lečenju raznih bolesti. Zato ukoliko nemate novac da otputujete na ovu misterioznu planinu, možete delić mirisa, ukusa i lekovitog bilja da nađete u lokalu Radomira Petrovića.
Za ajvar kaže da je posebna priča, jer on dolazi direktno iz Lebana, a prave ga vredne žene po starim receptima kakvu su pravile naše bake pre 50 godina. Ne koriste se nikakvi konzervansi, niti bilo šta od hemijskih dodataka.
Ljiljana Milovanović