Насловна РАЗНО MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE: Prognoza cena 10 poljoprivrednih proizvoda u 2020. godini

MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE: Prognoza cena 10 poljoprivrednih proizvoda u 2020. godini

493
Фото: pxhere

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u saradnji sa USAD-om objavilo je prognozu cena 10 odabranih poljoprivrednih proizvoda u 2020. godini.

PŠENICA Prema ovoj prognozi, prosečna cena pšenice biće oko 160 evra po toni sa varijacijama tokom godine. Najveće vrednosti biće dostignute pred žetvu, a najniže u vreme žetve. Očekuje se da će u proleće cena početi da se snižava dok će u jesen imati rast. Procena je zasnovana na prinosu u svetu za 2019/2020. godinu koji će biti u granicama promena u poslednjih pet godina što je manje ili više 2-3 odsto, a u drugom kvartalu biće ukinute carine od 100 odsto na srpske proizvode za uvoz na Kosova.

KUKURUZ U prodajnoj 2020. godini cena prošlogodišnjeg roda kukuruza trebala bi da bude veće od one u predhodnim godinama jer je potražnja u svetu veća od roda predhodne godine, a zalihe se smanjuju. Shodno tome prosečna cena bi bila oko 140 evra po toni u intervalu od +/-15 evra. Nekoliko meseci pred žetvu stići će i novi izveštaji o svetskim bilansima za 2020. godinu i cena će, u zavisnosti od njih, zauzimati dalji pravac.

SOJA Procena cene soje zasnovana je na predpostavkama da će rod u svetu 2019/2020 biti na petogodišnjem minimumu, da će Kina nastaviti da „pauzira“ sa proizvodnjom svinja zbog ASF, da carinski rat između SAD i Kine koji ograničava promet soje neće biti aktiviran, da će Srbija zbog dobre proizvodne godine lane i rasta cena tokom iste kao i očekivanja rasta cena u 2020. godini imati površine pod ovom leguminozom barem na prošlogodišnjem nivou. Ovome treba dodati i to da će ASF u Srbiji ostati u granicama kontrle i neće značajnije uticati na bilanse stočne hrane, da naša zemlja tokom ove godine neće ukidati zabrane uvoza GMO soje i da će EU imati pojačanu potrošnju soje kao posledicu zadovoljenja potreba svinjskog mesa u Kini. U skladu s ovim predpostavkama procenjuje se da će cena soje biti između 320 i 340 evra po toni, te će imati blagi trend rasta do podataka o zasejanosti i očekivanih vremenskih prilika u svetu i kod nas kada će se formirati procena za drugu polovinu 2020. godine.

GOVEDA Kao prosek svih najvažnijih otkupnih mesta u Srbiji procena godišnje cene žive vage goveda biće 1,9 evra po kilogramu sa variranjem od 1,86 do 1,95 evra.

SVINJE Procenjuje se da će prosečna cena žive mera svinja biti  1,42 evra po kilogramu, odnosno od 1,39 do 1,45 evra. Ova cena će imati trend rasta u prvoj polovini godine što će, zbog dobre cene, dovesti do povećavanja proizvodnje. To neće biti drastično zbog skupih prasadi. Ipak, doći će do veće ponude nego tražnje, ali drastičnog pada cena ne bi trebalo da bude. Cena žive mere svinja biće veća u EU nego u Srbiji, ali očekivanja su da će ona i u EU doživeti pad u poslednjem kvartalu, a onda se prognozira pad kao posledica stabilizacije.

KROMPIR Jedinstvena cena krompira ne može se prognozirati jer postoje varijacije u zavisnosti od mesta prodaje. Procena godišnje prosečne cene krompira za narednih godinu dana, od februara 2020. do februara 2021. godine, na domaćem tržištu je 52 dinara po kilogramu, odnosno 0,44 evra. U zavisnosti od doba godine, ona će biti od 47 dinara u sezoni do 58 dinara van sezone. Ova prognoza zasniva se na pretpostavkama da se tržište krompira odlikuje velikim oscilacijama i nestabilnostima, da proizvodnja ima negativne trendove koji će se nastaviti, a visoka cena proizvodnje i velika neizvesnost oko cene proizvođače sve više motivišu proizvođače da se preorijentišu na druge proizvodnje. Jedan od dominantnih problema već godinama jestee i nedostatak skladišnih kapaciteta, a vodeći proizvođači krompira u EU su zemlje koje imaju najviše skladišnog kapaciteta. One, poput Holandije, najveći profit ostvaruju na kraju perioda čuvanja s očuvanim visokim kvalitetom.

PAPRIKA Kod ovog povrća ne može se pričati o jedinstvenoj ceni na tržištu. Za potrebe ove prognoze napravljena je prosečna cena za koju se predviđa variranje. Cena u velikoj meri zavisi od mesta prodaje, odnosno da li je to zelena pijaca, kvantaška pijaca, iz dvorišta ili sa njive. Na nju utiče i vrsta paprike, poput ajvaruše, babure, šilje i drugih, kao i to da li je namenjena svežoj potrošnji, preradi, zamrzavanju, industriji. Procena godišnje prosečne cene paprike na domaćem tržištu za period februar 2020. februar 2021. godine je 213 dinara po kilogramu, odnosno 1,8 evra. U zavisnosti od doba godine cena će varirati od 90 dinara u sezoni do 320 dinara van sezone. Do ovih predviđanja došlo se uvažavanjem pretpostavki da se može očekivati rast proizvodnje jer je predhodnih godina cena bila zadovoljavajuća. Rastom ponude može doći do manjeg sniženja cene na domaćem tržištu, ali to neće biti presudno jer će rast ponude povećati rast izvoza. Srbija sve više zauzima prostor na regionalnom tržištu koji nastaje padom izvoza Makedonije, a Albanija se sa Srbijom bori za isti prostor. Naša prednost na inostranim tržištima jeste visok kvalitet, nastaviće se rast izvoza smrznute paprike , a važna tržišta su Slovenija, BiH, Austrija i Nemačka dok je rast tražnje na domaćem tržištu prouzrokovan rastom potrošnje prerađevina, posebno ajvara. Očekuje se i dalji rast broja malih i srednjih preradnih kapaciteta čiji plasman je pre svega orijentisan na domaće i na tržište regiona.

MALINA Na cenu maline u ovoj godini najviše će uticati pad tražnje smrznute maline u EU i precenjena cena u 2019. godini koja je bila posledica smanjenog roda, različitih metoda pritiska resornog ministarstva na otkupljivače, pritiska proizvođača i javnosti. Analize pokazuju da je prosečna otkupna cena od 50 do 70 odsto prosečne izvozne cene, što bi u trenutnim vrednostima izvozne cene činilo 0,8-1 evro. Određene kompanije koje imaju delimično ugovorenu proizvodnju i prodaju u januaru su zaključivale ugovore na avanse od 1,22 evra po kilogramu.

BOROVNICA Za sada nema signala smanjenja potražnje borovnice na globalnom i na tržištu EU. Ako se u obzir uzme trenutna tražnja, cena će ostati na nivou 2017-2019. godina. To znači da su cene kilograma borovnice na kvantaškim pijacama bile 400-1000 dinara, dok su hladnjačari kilogram ovog voća plaćali 190-300 dinara.

ŠLJIVA Očekivanja su da će prosečna otkupna cena šljive ostati na nivou od 0,5 do 0,6 USD. Svaka ponuda šljiva razlikuje se po tome da li se radi o svežem ili prerađenom voću. Cena zavisi i od vremena ponude, sorte, kvaliteta, kanala prodaje i sl. Inače, trenutno nema indicija da će se tražnja za šljivom P. domestica povećati, posebno na tržištu sveže šljive na kojem dominira P. insitita. Veoma konkurentne sorte stvaraju se u privatnim kompanijama u okviru rivatnih oplemenjivačkih programa i postaju konkurentska prednost na tržištu. Ovoj divesifikaciji i stalnim promenama sorti koje odgovaraju na zahteve i navike potrošača najviše je doprinela prodaja voća u supermarketima.

Prognoza ovih cena urađena je na osnovu svetskih i berzanskih izveštaja, analize trendova i mogućih rizika, uticaja na cene proizvoda, kao i očekivanja svih učesnika tržišnog lanca.

J. Bajšanski