Насловна ТЕМЕ ЗДРАВА ХРАНА MIKROZELENIŠ U NAŠIM KUHINJAMA: Korak dalje od klice

MIKROZELENIŠ U NAŠIM KUHINJAMA: Korak dalje od klice

971

Piše: Svetlana Mujanović

Čuvena izreka velikog antičkog lekara Hipokrata – neka hrana bude lek, danas se sve češće čuje jer ljudi sve više vode računa o zdravlju. Tako se u svetu razvijaju nove tehnologije proizvodnje biljaka. Među njima je najrasprostranjenija proizvodnja mikrozeleniša (mikrogreen) koji se promoviše kao prava superhrana. To je povrće koje se gaji (od 10 do 14 dana) dok u potpunosti ne razvije prve ili druge listove.

Mikrozeleniš je mlada biljka jestivog povrća i lekovitog bilja, na jedan korak dalje od klica. Mikropovrće je prepuno korisnih materija, koje pomažu kod izlučivanja otrova iz organizma i u jačanju imuniteta. Uzgoj je veoma jednostavan i može se odvijati čak i na prozorskoj dasci. Bere se odmah iznad tla, a konzumiraju se listovi i stabljike. To je superhrana, ima zaštitini omotač, pun vitamina i nutrijenata. O tome koliko je mikrozeleniš zdrav i koristan u kuhinji govori i činjenica da je bio uključen u jela mnogih kuvara još od 80-ih godina prošlog veka. Istraživanja su pokazala da mikropovrće ima od četiri do 40 puta više vitamina i hranljivih materija u odnosu na njihove “zrelije kolege”.

Zašto treba da se gaji i konzumira mikropovrće kada postoje maksi rođaci?

Odgovori su jednostavni. Može se posejati veliki broj biljaka na malom prostoru, malo košta, a ne zahteva puno vremena za uzgoj, odlično je rešenje za moderne porodice koje nemaju vremena ni prostora za veću baštu. Potrebni su samo svetlost, dva plitka kontejnera, filtrirana voda, seme namenjeno organskoj proizvodnji i topla prostorija i imaćete svež zeleniš za salatu, sendviče ili supu na dohvat ruke. Dobija se jednostavno, treba samo da se gusto poseje, dobro zalije, čeka da nikne, pa kroz 10 do 15 dana seče i koristi. Sadrži lako svarljive vitamine, minerale i fitonutrijente koji su zdravi i ukusni, a imaju i zanimljivu boju i oblik. Ima hrskavu strukturu i primamljiv izgled, te se može koristiti kao ukras.

Naravno, mikrozeleniš ima brojna lekovita svojstva: mikrobosiljak je pravi izbor za ljude koji imaju problema s varenjem, mikroslačica pomaže onima koji pate od bronhitisa, a cvekla bi trebalo obavezno da se nađe na meniju onih koji pate od malokrvnosti. Mikrozeleniš je odličan način da se ishrana obogati prirodnim koncentratom lekovitih materija, vitamina i minerala.

Kao i kod klasičnog povrća, bogatstvo vitamina i minerala i kod mikropovrća zavisi od vrste. Istraživanja su pokazala da ova nežna biljčica poseduje sve minerale i vitaminie koje sadrži velika biljka, i to u istoj količini.

CVEKLA

Bogata je vitaminom C, A i K i gvožđem, magnezijumom i kalcijumom. Zbog intenzivne boje, odličan je izbor za salate i za ukrašavanje jela. Ima blag, nežan ukus, nalik spanaću i daće autentičan izgled svakoj salati.

GRAŠAK

Izdanci graška su slatki, hrskavi, osvežavajući, ukusni, baš kao mlad grašak. Čak ih i ptice vole. Daju egzotičan ukus salati, kuvanim jelima i mesu. Sadrže proteine, ugljene hidrate, vitamin C, B1, gvožđe, cink i magnezijum.

KELJ

Ima blag, sladak ukus, sličan kao druge kupusnjače, te je dobar izbor za salate i druge priloge uz razne vrste mesa. Bogat je vitaminima C, A i K, kalcijumom, manganom i folnom kiselinom i odlična je preventiva za kancer.

KARFIOL

Ima blag ukus i koristi se za salate i kao dekoracija čorbama. Karfiol je bogat vitaminom C, takođe, poseduje veliku količinu vlakana, vitamina A, folne kiseline, kalcijuma, kalijuma i selena koji sa vitaminom C služi za jačanje imunog sistema.

BROKOLI

Iz zdravstvenih razloga vredno je uključiti ga u ishranu. To je superhrana, bogata gvožđem, mineralima, vitaminom A i C. Kao i slačica, sadrži sulfofran koji je dobar za prevenciju raka. Pored salate, može se ubaciti u jela s testeninom, ali i u čorbe i supe.

BLITVA

Mikroblitva ima oštar ukus, koristi se za salate i sendviče, ali i kao dekoracija gotovim jelima i predjelima. Bogatstvom hranljivim materijama, blitva je prava superhrana koja blagotvorno deluje na zdravlje. Sadrži visok nivo vitamina C, K, E, beta-karotena, kalcijuma, mangana i cinka.

CRVENI KUPUS

Slatkastog je ukusa i zanimljive boje, odlično ide uz grilovano i pečeno povrće. Istraživanja su pokazala da mikrocrveni kupus može da smanji holesterol, kao i rizik od kardiovaskularnih bolesti, te ga je preporučljivo da ga jedu svi koji su na dijeti. Crveni mikro kupus izdvaja se po tome što ima najveću koncentraciju vitamina C, a bogat je i vitaminima E i K.

KELERABA

Keleraba se izdvaja od drugog mikrozeleniša po zanimljivom izgledu – ima ljubičaste stabljike sa zelenim lišćem, te daje jelu autentičan izgled. Pored toga, dodaje se u jela zbog nežnog ukusa i teksture. Kalcijum, fosfor, kalijum, cink, gvožđe, magnezijum, karoten, hlorofil i aminokiseline u ovom mikropovrću daće snagu i okrepiti organizam.

SLAČICA

Istraživanja su pokazala da slačica smanjuje stopu raka bešike, creva i pluća. Bogata je magnezijumom, gvožđem, kalijumom, kalcijumom, cinkom, beta-karotenom i hlorofilom. Žuta mikroslačica ima vrlo jak ukus koji podseća na ren. Koristi se kao prilog glavnom jelu, predjelu i u svim zelenim salatama.

BOSILJAK

Veoma je atraktivan i ima suptilan ukus i aromu, ali nije za mešane salate. Odličan je za jela s paradajzom, belim i crnim lukom ili sirom. Dobra i maštovita zamena na kapreze salati za bosiljak s velikim listovima, a oni malo kreativniji mogu ga koristiti i u koktelima kao što je mohito i martini. Obiluje vitaminima A, K i C, kalcijumom, folatima, gvožđem, ali i omega-3 masnim kiselinama.

ROTKVICE

Preporučuju se kao prvo povrće početnicima u ovoj proizvodnji. Klijaju brzo, potrebno im je između osam i 10 dana, i u hladnim, i u toplim uslovima. U tom stadijumu ovo mikropovrće je hrskavo i ljutkasto. Može se koristiti u salati ili u predjelima od ribe i mesa, kao atraktivan i zdrav ukras. Starije rotkvice mogu se dodati u supu. Mikrorotkvice imaju visok procenat vitamina, minerala i antioksidanata i dobre su za prevenciju raka, baš kao i brokoli, jer sadrže i folnu kiselinu, vitamin B6, riboflavin, bakar i mangan.

RUKOLA

Raste u mediteranskoj regiji, a popularna je kao začin još od doba Rimljana. Jedna je od najpopularnijih vrsta mikropovrća, te su kuvari prvo počeli da koriste baš nju u pripremi jela. Daje oštar, pikantan šmek koji oživljava blag ukus drugog povrća. Mala veličina je čini idealnim jestivim ukrasom na pici, omletima i testeninama ili na vrhu grilovanih plodova mora i živine. Ljutkast ukus mikrorukole odlično se slaže s paradajzom, maslinama, lukom, cveklom, limunom, orahom i sirevima, posebno parmezanom, mocarelom ili kozjim sirom.