Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ Mesto gde se diše duboko

Mesto gde se diše duboko

206

Sokobanja, Soko grad, dođeš star, a odeš mlad” – ova nadaleko poznata izreka nije samo puka fraza. Sokobanja na istoku Srbije nije tek usputna stanica nedaleko od autoputa koji vodi ka Nišu i do grčkih letovališta, već mesto u kojem se vredi zadržati.

Ako zanemarimo činjenicu da je reč o jednom od najstarijih i najpoznatijih banjskih lečilišta u zemlji, a ne možemo, ovo je mesto prepuno i istorije, i prirodnih lepota koje su, za divno čudno, još ostale nekako sačuvane od uništavanja od strane čoveka. Iako veliki broj turista dolazi u banjsko lečilište, prirodne lepote koje se nalaze u okruženju ostale su gotovo nenarušene ljudskim uticajem. Oni koji ipak žele da svuda stignu asfaltom a da ne uprljaju obuću, preporučujemo da se ne udaljavaju od Sokobanje, jer će biti razočarani.

Lekoviti i vazduh, i vode

Sokobanja privlači posetioce koji žele da obnove svoje zdravlje, ali i one koji traže mir i uživanje u prirodi. Bilo da pravi usputnu stanku od dan-dva na putu ka Grčkoj, ili da dođe na duže zbog lekovitih izvora i zdravlja, Sokobanja svakom posetiocu ima šta da ponudi. I svako će odavde otići nadisan čistog planinskog vazduha koji ima posebnu vrednost ako u Sokobanju dolazite iz urbanih sredina gde je „obogaćen“ smogom i izduvnim gasovima intenzivnog saobraćaja.

Položaj između planina Rtanj i Ozren, na nadmorskoj visini od oko 400 metara, omogućava Sokobanji da ima verovatno najčistiji vazduh u Srbiji, što je posebno korisno za osobe sa respiratornim problemima. Ovdašnji vazduh je bogat negativnim jonima, koji povoljno deluju na zdravlje, posebno na kardiovaskularni sistem i pluća.

Sokobanja se može pohvaliti brojnim termalnim izvorima, od kojih su najpoznatiji oni sa temperaturom od 28 do 45 stepeni. Njihove vode bogate su mineralima i imaju terapeutske efekte na razna oboljenja, posebno na reumatske bolesti, kožne probleme i bolesti respiratornog sistema. Neki od najpoznatijih izvora su „Banjica”, „Župan” i „Podina”.

Između Ripaljke i akva-parka

Sokobanja je okružena prirodnim rezervatima i parkovima koji nude bogatstvo flore i faune. Nacionalni park „Ozren” je idealno mesto za ljubitelje prirode, sa brojnim stazama za pešačenje i biciklizam. Šuma u ovom parku pruža savršeno okruženje za opuštanje i obnavljanje energije, daleko od gradske vreve.

Još jedna prirodna atrakcija Sokobanje su njeni vodopadi, poput Ripaljke, koji je jedan od najviših vodopada u Srbiji. Ova destinacija je savršena za planinarenje, piknike ili jednostavno uživanje u prirodnoj lepoti. Reka Moravica, koja protiče kroz Sokobanju, takođe nudi mogućnosti za ribolov, plivanje i druge vodene aktivnosti. Meštani kažu da, uprkos njenoj hladnoći, nije zabeležen slučaj da se razboleo neko ko se kupao u ovoj reci.

Sokobanja ima dugačko uređeno šetalište duž kog se nalaze brojni ugostiteljski objekti i suvenirnice, kao i kiosci s proizvodima iz domaće radinosti, bilo da se radi o hrani, piću ili suvenirima ručne izrade. Kada zađe sunce i temperatura se svede na relativno pristojnu u letnje dane, naći mesto u restoranu, kafiću ili poslastičarnici je prava lutrija. Posetiocima je posebno važno da su cene značajno niže nego, na primer, u Novom Sadu.

Vodopad Ripaljka

Uz tu promenadu nalazi se veliki park i dečje igralište sa spravama za decu različitog uzrasta. Nedaleko od pešačke zone je i šetalište uz reku Moravicu sa ekološkom teretanom, odnosno spravama za vežbanje napravljenim od drveta.

Od atrakcija novijeg datuma tu je akva-park, koji u vrele letnje dane nudi i rashlađenje i razonodu sa tri bazena i tri tobogana.

U slavinama planinski izvori

Sokobanja je poznata po tradicionalnoj srpskoj kuhinji. U lokalnim restoranima možete po povoljnim cenama uživati u jelima pripremljenim od svežih, lokalnih namirnica, kao što su pečena jagnjetina, domaći sirevi i rakije, ili uobičajenim jelima ko što su pica, giros, pljeskavice…

Ako dolazite iz Vojvodine, velika je verovatnoća da u vašem mestu voda ili nije za piće, ili nije zadovoljavajućeg kvaliteta. U Sokobanji ćete imati prilike da se napijete meke vode izuzetnog kvaliteta. Pijaća voda dolazi iz izvora sa planina Ozren i Rtanj, a zbog geološkog sastava tla, bogata je mineralima i izuzetno čistog ukusa. Meštani i posetioci često ističu da je voda u Sokobanji toliko dobra da nema potrebe za flaširanom vodom, a mnogi posetioci se odlučuju da napune flaše vodom iz slavine pre no što odu iz Sokobanje.

Zdravo kupanje u hladnoj Moravici

U ovom mestu saobraćajnice nisu baš u najboljem stanju, pa je pešačenje najbolji način kretanja. Oni koji neće da habaju automobil za vožnju po okolini imaju dobro organizovan taksi prevoz koji će vas odvesti kuda treba.

Ako pokušate da je uporedite s nekom drugom banjom u Srbiji – ne pokušavajte. Jer ovakav jedinstveni spoj kulture, istorije i zdrave prirode teško da možete naći. Oni koji tragaju za eliksirom mladosti možda ga na ovom mestu neće naći u tom obliku, ali svakako priroda i čist vazduh koji čine ovo mesto posebnim napuniće baterije svakom putniku namerniku.

Među turističkim atrakacijma koje se nalaze nedaleko od Sokobanje tu je Hajduk Veljkova pećina. Smeštena na Ozrenu, bila je sklonište legendarnog srpskog junaka iz Prvog srpskog ustanka Hajduk Veljka Petrovića. Tu se nalazi i pećina u kojoj je tokom Drugog svetskog rata stvarao i skrivao se naš nobelovac Ivo Andrić.

Na stazi ka izletištu Lepterija nalazi se Sokograd, srednjevekovna tvrđava koja potiče iz 6. veka. Sa zidina se pruža impresivan pogled na okolinu i tvrđava je idealno mesto za fotografisanje, ali je za uspon do nje potrebna zavidna kondicija.

Piše: Aleksandar Savanović