Zahvaljujući surutki koju im poklanja mlekara „Brđanka“, meštani iz sela božetićkog kraja prepolovili su troškove ishrane svinja. Kažu pomoć im je dragocena, a koristi ima i sama mlekara jer je rešila problem koji je proteklih godina imala sa odlaganjem ove tečnosti koja se kao nus proizvod dobija prilikom prerade sirovog mleka.
Iz proizvodnog pogona mlekare u Božetićima kod Nove Varoši svakodnevno se u kante, balone i burad meštana prespe oko 1.500 litara surutke, a u letnjim mesecima kada je više mleka i do dve tone. Ispred cisterne koja se puni nekoliko puta dnevno, uvek je gužva, a meštani po surutku dolaze traktorima, motokultivatorima, automobilima…
– Od proletos svu surutku koju dobijemo poklaljamo meštanima, a uzima kome koliko treba. Na korist i nama i njima. Oni su uštedeli na hrani za svinje, a mi na čišćenju septičke jame. Ranije smo surutku morali da istačemo u septičku jamu zapremine 35 kubika, a troškovi njenog pražnjena nisu zanemarljivi – kaže za „Dobro jutro“ Ljubenko Vjetrović, vlasnik „Brđanke“.
U božetićkom kraju seoska domaćinstva gaje svinje uglavnom za svoje potrebe, a kako troškovi njihove ishrane nisu mali i ranijih godina pojedinci su se interesovali za surutku iz mlekare. U „Brđanki“ kažu da nikoga nisu mogli da odbiju mada im je to donosilo brojne probleme. Sve se radilo ručno, pa su zaposleni dangubili zbog točenja u sudove meštana, a surutka se tokom presipanja prosipala i prljala prostorije.
– Uz pomoć sistema koji je osmislio komšija Veselin Jadžić, surutka se sada nakon sirenja automatski prepumpava u cisternu zapremine hiljadu litara koja je na parkingu ispred pogona. Iz nje je meštani sami pretaču u svoje sudove, pomoću prekidača koji sve reguliše – kaže Vjetrović.
„Brđanka“ je jedna od četiri mlekare koje rade u novovaroškom kraju, a pored njih mleko još otkupljuju i tri mlekare sa strane. Radi od 2017. godine, ima petnaestak zaposlenih i mesečno u tri smene preradi do 85.000 litara kravljeg mleka. Proizvode polumasni i punomasni zlatarski sir i kajmak koji se uglavnom plasiraju na tržište Beograda i Kragujevca, a kupuju ga i meštani i gosti Zlatara.
Tekst i foto: Željko Dulanović