Насловна РАЗНО Manje roda maline, najava dobre cene kupine, za šljivu nije dobra situacija

Manje roda maline, najava dobre cene kupine, za šljivu nije dobra situacija

352

Rod voća ove godine biće manji i do 50 odsto za pojedine voćne vrste. Vremenske prilike naročito su uticale na ovogodišnji rod kajsija, trešanja, višanja, šljiva i malina.

„Imali smo nepovoljne vremenske uslove što si tiče voćnih zasada tokom cele zime i proleća. Posle relativno tople zime, od sredine marta do sredine aprila nastalo je zahlađenje koje se negativno odrazilo na zasade maline i šljive“, kaže stručni saradnik Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Valjevo Đorđe Sovilj.

Sada kada pojedine voćne vrste počinju da zru, može se zaključiti i da ta faza kasni od 10 do 15 dana.

„Malina počinje da stiže i može se reći da ove godine zrenje kasni i do dve nedelje u odnosu na prethodne. Mogu se očekivati i manji prinosi jer su rodne grančice bile kraće, pa je samim tim i potencijal rodnosti niži.“

Već se zna da će roda biti nešto manje, pa se svi nadaju lepom vremenu, kako bi se bar dobio kvalitetan plod.

„Berba polako počinje najpre u nižim predelima valjevskog kraja. Kod maline, vilamet je i dalje dominantna sorta, ali se pažnja sada poklanja i sorti fertodia. Ima tu još nekih vrsta koje bi mogle da oblikuju valjevsko malinogorje, da ponovo zauzme svoje mesto koje mu pripada“, kaže valjevski savetodavac.

Stručnjaci procenjuju da će rod kupine ove godine biti dobar. Kao i za malinu, postoji samo najava da će otkupna cena biti dobra, ali postoji bojazan da bi to, kao i ranijih godina, moglo biti samo u domenu najave.

Šljiva je u valjevskom kraju i dalje najzastupljenija voćna vrsta. Najviše se gaji stenlej zbog sušenja, a u poslednje vreme počinju da se podižu zasadi starih rakijskih sorti kao što je crvena ranka ili čačanska rodna. Kakav će rod i kvalitet šljive biti kada počne period zrenja zavisiće i od lokaliteta zasada i asortimenta, a kako naglašava Sovilj, i dva dana razlike u cvetanju imaće uticaj na prinos.

„U vreme cvetanja šljive tokom aprila bilo je nekoliko dana sa niskim temperaturama, što je izazvalo direktno oštećenje cvetova, a i oprašivanje i oplodnja su bili slabiji. Kad je počeo da se zameće plod, bilo je dosta opadanja. U nižim predelima šljiva se bolje održala, hladnog vremena je bilo u vreme cvetanja sorte stenlej, tako da će tu biti dosta manji prinosi, možda čak i prepolovljeni“, kaže naš sagovornik i ističe da nije dobra situacija, a jedino dobra otkupna cena bi mogla da spase šljivarstvo ove godine.

Stručnjaci naglašavaju da su voćnjaci relativno dobro rodili tamo gde se primenjivala agrotehnika. Ponavljaju i dobro poznate savete da se sa pripremom voćnjaka, naročito malinjaka i kupinjaka kreće čim se završi sezona, ali da malo voćara to radi, pa su malinjaci i dalje dobrim delom zapušteni.

U poslednjih nekoliko godina, što se tiče jezgrastog voća, u Kolubarskom okrugu, veliko interesovanje vlada za lešnikom, a na većim površinama sve više se podižu zasadi oraha.

Izvor: Agroklub.rs

Foto: Pixabay