Насловна ТЕМЕ ЗЕЛЕНИЛО Malo posla u jesen – puno lepote u proleće

Malo posla u jesen – puno lepote u proleće

162
Foto: Shutterstock

U jesen vrtovi postaju sve žalosniji, bez vatrometa boja leje deluju melanholično, u vazduhu se oseća miris novog godišnjeg doba. Tada je pravo vreme da se prave planovi za nove rundele pa i da posadite lale koje će u proleće uneti vedrinu i u najtužniji pogled.

Da biste u proleće imali prekrasne procvetale lale, za njih treba, pre svega, odabrati sunčano mesto i propusno zemljište. Zemljište za sadnju lukovica treba pripremiti tako što se prekopa na dubinu ašova, rasturi humusno đubrivo, zemlja dobro isitni i na kraju izgrabulja. Sama sadnja je jednostavna ukoliko se nabavi sadilica koja napravi savršenu rupu i izvadi zemlju. Mogu da se sade i lopaticom, ašovom… Prvo se naprave sve rupe, pa tek onda postavljaju lukovice. E, tu valja pustiti mašti na volju pa cvećari mogu postati najbolje pejzažne arhitekte.

Pravila sadnje

Lukovice se sade na dubinu od oko 15 centimetara, odnosno najmanje dva puta veću od njih samih. Razmak između njih, takođe treba da bude njihova dvostruka širina. Na dno iskopane rupe se prvo stavi sloj peska, rizla ili sitan šljunak. Posle sadnje, lukovice treba zaliti da bi se zemlja slegla i izbacio „vazdušni džep“ i pokriti malčem od borovih iglica, lišća ili slame da bi se zaštitile od smrzavanja.

Biljke niskog rasta je najbolje saditi po ivicama leja, dok se visoke lale sade u sredini ili zadnjem delu vrta ili dvorišta. Ko nema puno lukovica, tu malu grupu ne valja gusto da posadi. U bašti ne bi trebalo saditi manje od 15 lukovica lala.

Kombinovanje boja je, ipak, najvažnije kod lala, jer uz malo mašte i nekoliko pravila mogu da se postignu neverovatne kreacije. Recimo, roze lale, poput duple „anželike“, ne treba saditi u društvu belih, jer od dve tako nežne boje nijedna ne dolaze do izražaja. Takođe, sve popularnije crne lale „kraljica noći“, „zvezdana noć“ ili „labrador“ neće izazvati nikakav efekat ukoliko stoje same. Ako ih okružite belim lalama, obe boje delovaće predivno, nestvarno. Crne lale treba saditi i uz žute. Roze i vatreno crvene lale će izgledati najlepše u društvu narandžastih cvetova ili jedne od nijansi boja breskvinog cveta.

U društvu narcisa, ljubičice, šimšira

Lepotu lala mogu „nadograditi“ druge cvetne vrste, zimzeleno ili listopadno šiblje koje već raste u komšiluku. Pa tako žutim i narandžastim lalama „lepo stoje“ deblje ivice od ljubičastog muskarija.

Lukovice lala se često sade i u kombinaciji s perenama, poput bergenije, spomenka, žavornjaka, narcisa i zumbula. Uz žute narcise, dakle, treba saditi ljubičastu lalu „negrita“ a uz žute lale „princeze“ valja kombinovati ljubičasti zumbul.

Lale pastelnih boja lepo izgledaju oivičene živom ogradom od šimšira, u kombinaciji sa dvogodišnjim biljkama, kao ljubičica, dan i noć, krasuljak, ili sa drugim prolećnim lukovicama – narcisom, muskarijem i fritilarijom. Ukoliko se lukovice kombinuju s perenama, uvek prvo treba prvo zasaditi perene, jer one daju strukturu leji. Lale lepo izgledaju i u kombinaciji sa višegodišnjim biljkama, a tada ih treba saditi po najmanje pet u jednoj grupi.

Ukrasna kurkuma

Da li ste čuli za ukrasnu kurkumu? Zbog prelepih cvetova, ova egzotična, začinska biljka, čest je dekor tropskih vrtova, a u Evropi se najčešće gaji u staklenim baštama i zastakljenim, osunčanim terasama. Poznata je i kao „tajlandska“ ili „sijamska lala“ i „indijski šafran“, a potiče iz porodice đumbira sa Tajlanda. Dakle, nije lala, ali je to ime dobila po lepoti cveta. Podzemni deo biljke je kruškolik koren s izraslinama u obliku prstiju. Iz njega izbijaju kopljasti listovi svetlozelene boje. Cvetovi oblikuju gust klas žutobele, bele, tamno roze ili narandžaste boje. Kurkuma cveta tokom leta, odgovara joj svetlo mesto, ali ne i direktno sunce.

Sijamske lale

Ako se osmelite i nabavite sadnicu ove egzotične biljke, a može se nabaviti u našim cvećarama, kada je presađujete na dno obavezno stavite drenažu, a dok raste održavajte umerenu vlažnost zemljišta. U toku cvetanja joj obezbedite mnogo vode i svetlosti. Prilikom orošavanja, vodite računa da ne kvasite cvetove jer gube tu egzotičnu lepotu. Posle precvetavanja počinje period mirovanja koji traje od kasne jeseni do ranog proleća. U toj fazi, redovno uklanjajte suve listove a koren postepeno zasušujte. Gomolje ne vadite iz saksije, već ostavite da se osuši zajedno sa zemljom i čuvajte u toploj prostoriji do proleća. Na početku nove cvetne sezone promenite zemlju i saksiju stavite na toplije mesto gde je temperatura oko 24 stepena. Poželjno je, takođe, da biljka bude izložena svetlosti 12 sati dnevno, kako bi se podstakao rast listova. Po potrebi, dodajte veštačko osvetljenje. Biljku redovno zalivajte. Kada se pojavi cvetna stabljika kurkumu prebacite u prostoriju sa temperaturom od 17 do 18 stepeni i redovno prihranjujte đubrivom za cvetnice, kako bi što duže cvetala.

Prve lale već u martu pokažu svoje cvetne pupoljke, dok poslednje cvetaju do kraja maja, a u zavisnosti od vremenskih uslova, čak i početkom juna. Veštim izborom sorti, vaša bašta može da bude rascvetana sve do kasnog proleća, posebno kada se lale udruže s ostalim perenama.

Verovatno ste zapazili da, kada vadite lukovice lala koje su precvetale, oko njih ima puno beba, pilića kako to cvećari kažu. I pitate se šta uraditi s njima. Svakako ih nemojte baciti, pokupite ih i posadite. Nije praktično da ih sadite pojedinačno. Valjalo bi da ste ih, kada ste vadili mame lale, odvojili po sortama. Ako niste, to obavezno uradite na proleće, kada ih budete vadili. Nabavite manje kartonske kutije, izbockajte ih, napunite do polovine zemljom i posadite „piliće“. Ne jako gusto, jer će lukovice do početka leta porasti, pa da se ne guraju. Kada posadite bebe, kutiju dopunite zemljom i pronađite mesto u vrtu gde možete da je posadite, zajedno s malim lukovicama. Ne zaboravite da i njih valja negovati kao ostale, velike lale. I u proleće će ove rundelice da privuku mnogo znatiželjnih pogleda.

Ko nema baštu, lale može da neguje na balkonu. U tom slučaju sade se u oktobru, a prednost se daje krupnim lukovicama, uvezenim iz Holandije. U saksiju prečnika 15 cm sade se po tri lukovice. Saksije se prekriju slojem vlažnog peska i stave na suvo i tamno mesto. Do januara će se razviti koren, a gornji deo biljke će dostići oko 10 centimetara. Tada se biljke dobro zaliju a saksija obmota debljim slojem hartije koji se u rano proleće skine a saksija iznosi na balkon, na sunčanu poziciju.

Kada jedan cvet dobije ime po holandskoj princezi, to nije bez razloga i njegova lepota ne može proći neopaženo. Predivna nijansa narandžaste boje u plamenu ljubičastih senki daje lali „Prinses Irene“ unikatan izgled i lepotu koja privlači svakog posmatrača. U porodici lala ističu se i druge sorte koje plene svojim izgledom, neobičnim kombinacijama boja i šarama. Ističemo “Zurel” lalu koja će svaklog ljubitelja cveća očarati belim cvetom uokvirenim ljubičastim šarama. Nasuprot kombinacijama razigranih boja, ističe se „Black Parrot” (Crni papagaj), jednobojna lala čija bordo boja naginje ka crnoj.

Piše: Svetlana Mujanović