Насловна РАЗНО Mali pomaci u pregovorima oko žita

Mali pomaci u pregovorima oko žita

756

Ministarka poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Jelena Tanasković sastala se danas s predstavnicima Udruženja poljoprivrednika Srbije u vezi sa prijemom i otkupom pšenice i ječma roda 2023. Sastanku koji je organizovan u Vladi Srbije prisustvovali su i predstavnici Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine, Privredne komore Srbije, Žita Srbije, Žitounije Novi Sad i Udruženja pekara Srbije.

Razgovor je jedan u nizu mnogobrojnih sastanaka, koji su u prethodnom periodu organizovali sa predstavnicima različitih poljoprivrednih grana, kako bi se za jednim stolom okupio ceo lanac učesnika i razmotrile sve aktuelne teme.

Problem koji je po poljoprivrednicima jedan od većih je to što članovi Žita Srbije raspolažu sa oko 90% tržišnih viškova žitarica i pritom su uvoznici i distributeri, preko organizatora proizvodnje, repromaterijala za poljoprivredna gazdinstva. To znači da se seljaci nalaze između čekića i nakovnja, i da se zadužuju kod istih onih kojima prodaju svoju robu. Kako bi pokušala da reši ovu nezavidnu situaciju u kojoj se poljoprivrednici nalaze, ministarka će u njihovo ime zakazati sastanak U.O. Žita Srbije na kojem će insistirari na pomeranju valutnih rokova za naplatu dugovanja. To znači da će dugovanja koja pristižu do 15. jula kada je cena pšenice najniža opterećena žetvom, biti pomerena na jesen, kako bi poljoprivrednici mogli da ostave pšenicu na lageru i dočekaju bolju cenu. Ovakvo rešenje bi najviše odrogavalo malim proizvođačima.

– Po zvaničnim podacima uvoza pšenice nema, a izvoza ima, nema ni problema za prihvat novog roda. Država ne može garantovati cenu za otkup žitarica već to određuje tržište – kaže Predrag Veljković, jedan od učesnika današnjeg sastanka. Na pitanje poljoprivrednika šta će raditi mali proizvođači koji nemaju ugovore sa organizatorima proizvodnje a dužni su za repromaterijal koji su uzeli od privrednih subjekata koji ne posluju u okviru Žita Srbije, odgovor je da su oni prepušteni tržištu i trenutnoj ceni.

– Zakon o odvodnjavanju bi trebalo da se nađe na Vladi RS i čim bude usvojen vodna preduzeća će raditi u skladu sa njim. Ko je platio za ovu godinu pun iznos, dobiće povrat 50% novca – rekao je Predrag Veljković. Još jedna dobra vest je da će setom zakona koji bude donesen u sklopu budžeta 2024. u novembru biti regulisan i deo izmene Zakona o akcizama, te će poljoprivrednici biti oslobođeni akciza za zeleni dizel za poljoprivredu.

– Za prijavu subvencija po hektara od osamnaest hiljada dinara prijavilo se 290 213 gazdinstava, ali 27000 nije isplaćeno zbog nepotpune dokumentacije. Novac će im biti isplaćen kad dopune dokumentaciju. Bilo je priča i o mlekarama, gde će ministarka proveriti šta se dešava sa „Zlatiborcem“, a  one koje imaju nižu cenu od 43,2 dinara moraće da je vrate na tu cenu – objašnjava Veljković, naglašavajući da će regres za krave u iznosu od 40 hiljada dinara biti isplaćen kad istekne javni poziv 12. juna, a da će regres za junice ostati 200 000. O mnogim pitanjima će se još razgovarati, za sada su obe strane koliko-toliko zadovoljne.

Tekst: Zorica Dragojević