Насловна ТЕМЕ ЛЕКОВИТО И ЗАЧИНСКО БИЉЕ LIPA: Drvo lepote i zdravlja

LIPA: Drvo lepote i zdravlja

2500

Ukoliko imate lipu u svom dvorištu ili vrtu, bićete nagrađeni. Svojim mirisom u junu vam ulepšava dan, dok će vas kasnije, kada osušite njen cvet, cele zime podsećati na te lepe dane. Ovo drvo može da naraste 15-20 metara. Lipa raste po brdskim šumama i voli pitomu, plodnu i duboku zemlju. Bela lipa raste više u nizinama, a crna u višim planinskim predelima. Obe su lekovite i cvetaju u junu i julu, s tim što bela lipa cveta dve nedelje ranije od crne lipe. Lipu treba brati čim počne da cveta, tačnije, kad su se dve trećine cvetova u cvasti rascvetali. Valja je brati s priperkom, po suvom i toplom vremenu. Iako lipe ukrašavaju brojne saobraćajnice i gradske staze, zbog zagađenja, cvet lipe treba brati što dalje od naseljenog mesta i puteva.

Suši se u hladu, u tankom sloju, sve sa priperkom. Osušeni cvet ima tamnožutu boju, a priperak zelenu. Samo takav cvet valja spakovati u kese. Skuvana u čaj, deluje brzo umirujuće protiv grčeva. Za miran san nema ništa boljeg od šoljice toplog lipovog čaja. Preporučujemo ga svima, a najviše nervoznim osobama, onima što pate od hronične nesanice i teskobe u grudima, nemirnoj deci i starcima kojima teško dolazi san na oči. Lipa će doneti blagotvorno smirenje onima koje muči kašalj, glavobolja, astma i srce. Ona „čisti krv“, razređuje je, te tako deluje preventivno protiv ateroskleroze, upala vena, angine pektoris i infarkta. Lipa lagano pospešuje mokrenje – izvrsna za one koji pate od gihta i reume. Izaziva znojenje te tako preko znoja odstranjuje toksine iz organizma. U spoljnoj upotrebi odlično deluje na opekotine, čireve i upale koje izvanredno ublažava. Ako je uzimate redovno, doneće vam mirisne noći, odmorna jutra i dane bez napetosti.

Preventivno se preporučuje u jesenjim i zimskim danima, kao blagotvorno sredstvo koje sprečava nastanak prehlada jer deluje antiseptično, a ujedno podiže imunitet.

I pored svih pomenutih lekovitih svojstava lipovog cveta, ne preporučuje se dugotrajno uzimanje, jer može doći do oštećenja srca

Čaj od lipe

Kao preventiva sprema se blagi čaj od lipe: jednu kafenu kašičicu preliti sa 2dl ključale vode, ostaviti da odstoji 5-10 minuta, procediti i piti dok je topao, jednu šolju dnevno. Za tretiranje gorenavedenih bolesti savetujemo da čaj pripremate i konzumirate uz savet iskusnog fitoterapeuta ili vašeg lekara. Ovo je neophodno jer se priprema i količina čaja razlikuje u zavisnosti od oboljenja. Ujedno, trudnice i mala deca ovaj čaj treba da koriste oprezno, a nikako bez saveta fitoterapeuta.