Piše: Zorica Dragojević
Zamirisalo je dalmatinsko smilje banatskom ravnicom. Izniklo iz ljutog krša, doneto iz Skrabina, sa slapova Krke, da leči i rane i duše Pančevaca. Donela ga je Radmila Rašković, bežeći od rata, čuvala kao suvo zlato i pretočila u meleme, da njima oživi sećanje na rodni kraj i na pretke koji su ga generacijama koristili. I tako čitavih dvadeset i pet godina. Pomagala je ljudima, proizvodila za porodicu i prijatelje, a pre četiri godine odlučila je da to čudo prirodne lekovitosti ponudi i kupcima. Od tada „Dalmatino melemi“ putuju širom Srbije.
– Iz Skrabina smo izbegli davne 1995. godine. Put nas je doveo u Vojvodinu, u Pančevo. Tu smo ostali i tu živimo već 26 godina. U izbegličkoj koloni bili smo suprug, ćkerka i ja, dok je sin rođen ovde. Tada sam kao najveću relikviju sa sobom nosila smilje, recepte mojih predaka i ono znanja što je ostalo u glavi – priča s osmehom Radmila, zadovoljna što je život, ipak, pružio drugu šansu i što je tu šansu znala da iskoristi.
Smilje za rane, lavanda za nerve
Danas je često na relaciji Srbija – Dalmacija, i ne žali se, voli ravnicu, ali u duši su masline, miris mora, kamen i lavanda.
– Majka i dve sestre žive i dalje u Dalmaciji. Volim maslinu, kamen, more, smilje, lavandu. Rođenjem smo okruženi maslinjacima, lekovitim biljem, specifičnim za taj krševiti kraj. Smilje je u tom našem kršu zastupljeno osamdeset posto i raste, bukvalno, iz kamena. Najkvalitetnije je ako raste u oskudnom zemljištu i tad ima prava lekovita svojstva. Radili smo analize u Zagrebu, koje su pokazale da smilje s krša ima izuzetnu lekovitost, dok ovo industrijsko, koje naraste i do dva metra visine, nije tako kvalitetno – objašnjava gospođa Rašković koja je zanimanje za lekovito bilje pokazala od malena.
Kaže da je od starina tako, da prenose jedni drugima znanje. Uvek su na njihovim prozorima bile posude s lekovitim biljem u maslinovom ulju. Smilje je stavljano na rane, dok je lavanda lečila nervne probleme i uticala pozitivno na san. Sve te biljke kojima su se lečili njeni preci, koristila je i koristi i sama, pretočila ih je u meleme i serume i osavremenila pakovanje, kako bi kupcima bilo prijemčivije, priča Dalmatinka iz Pančeva, ne želeći da oda vekovne recepte. Otkrila je taman toliko da se zna koji melem i tinktura pomaže kojoj bolesti.
Recepti tajna, delotvornost očigledna
– Sve su to porodični recepti, u Dalmaciji vekovima korišćeni. Ovde je to malo drugačije, smilje se nije koristilo, a ni maslinovo ulje kvaliteta koji mi proizvodimo. Od davnina su te biljke stavljane u hladno ceđeno maslinovo ulje, držane na suncu 45 dana, a zatim korišćene. Čvrsti melem od smilja nastao je pre trideset i pet godina kada se u mojoj porodici pojavio problem sa psorijazom. Tim melemom se psorijaza dovodi pod kontrolu. Osim u službi zdravlja, pokazao se odlično i u službi lepote. Do pre par godina sve što smo pravili, pripremali smo za porodicu i prijatelje, a pre četiri godine počeli smo da proizvodimo i za prodaju – kaže Radmila, navodeći da nije nimalo lako šetati po kršu i brati smilje i da ga je potrebno mnogo da bi se dobio sam jedan litar eteričnog ulja.
– Za jedan litar eteričnog ulja smilja potrebno je hiljadu kilograma cveta. To je eterično ulje, a potapanjem smilja u hladno ceđeno maslinovo ulje dobija se macerat koji mora da odstoji 45 dana na suncu, kako bi smilje ispustilo svoja lekovita svojstva i kako bi se dobio kvalitetan melem. Osim melema i tinktura, proizvodimo i hladno ceđeno ekstra devičansko maslinovo ulje, koje dobijamo iz naših maslinjaka. Proizvodnja je ekološka jer koristimo samo stajsko đubrivo za đubrenje. Masline se cede na 26 stepeni u destileriji i to je hladno ceđeno ulje ,gde se dobija manje ulja, ali je kvalitet mnogo bolji. Najnovija istraživanja pokazala su da je ulje najkvalitetnije kada je plod još zelen, tad ima najviše antioksidanata – samouverena je Radmila, svesna kvaliteta svojih proizvoda.
Čistač jetre i krvnih sudova
Kako bi dobila što veću koncentraciju lekovitih sastojaka iz lista masline, Radmila to radi pomoću alkohola. To su alkoholi od 60 do 70 posto koji hladno izvlače lekovitost iz lista. List ostaje suv i, kad se tako radi, lekovitost biljke daleko je veća. Iako je list masline dobar i kada se od njega kuva čaj, tu se lekovitost gubi u kipućoj vodi. Tako dobijena tinktura lista masline nošena je u Francusku i Hrvatsku, gde su istraživanja pokazala da je ova smesa odlična za čišćenje jetre, za krvne sudove, visok pritisak, reguliše šećer, dobra je za uništavanje raznih virusa, čisti holesterol, daje organizmu energiju.
Tinktura protiv kašlja
Tinktura od lista lovora je kao i tinktura od lista masline – hladno ceđena. Lovor je, po rečima Radmile Rašković, dobar za disajne organe, kašalj, pušački kašalj, čisti sinuse i izuzetno je dobar za urinarne infekcije.
Serum za podmlađivanje kože
Serum od samoniklog smilja podmlađuje i popunjava bore, eliminiše podočnjake, fleke, ožiljke, upale i bubuljice, aktivira kolagen, zateže kožu, čisti pore.
Melem za psorijazu, ekcem, lišajeve
Melem, napravljen od samoniklog smilja, lavande, kadulje, brnistra, smrečka, stolisnjaka, rusa i jasmina koristi se za kožne probleme, kao što su psorijaza, ekcem, dermatitis, lišajevi, sve vrste rana i bol u mišićima.
Kako se koriste tinkture
Tinkturu lista masline najbolje je koristiti pola sata pre obroka, tri puta dnevno. To je preporuka, mada se može koristiti i posle obroka. U kafenu kašičicu se nakapa trideset kapi i popije. Ukoliko neko ima problema s alkoholom koji se nalazi u tinkturi, ne može da ga svari ili su u pitanju deca, najjednostavnije rešenje je u toplu vodu nakapati trideset kapi, sačekati dva minuta da alkohol ispari i popiti. Isti postupak je i s tinkturom lovora.