Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Legla štetočina ne smeju ostati na stablu

Legla štetočina ne smeju ostati na stablu

234
Засад јабука у фази 70 % лишћа опало

U zavisnosti od sortimenta i lokaliteta, zasadi jabučastog voća se tokom novembra nalaze u različitim fazama opadanja listova. Kada sa stabla otpadne 70 % lisne mase, sprovode se hemijske mere zaštite primenom bakarnih preparata koji imaju za cilj da smanje infektivni potencijal različitih prouzrokovača gljivičnih i bakterioznih oboljenja.

Pored sprovođenja hemijskog tretmana, od izuzetne je važnosti da se sprovedu i određene agrotehničke mere koji bitno utiču na smanjivanje infektivnog potencijala različitih oboljenja koja prezimljavaju u voćnjaku i bitno utiču na higijenu voćnjaka. Agrotehničke mere podrazumevaju sakupljanje opalog lišća, mumificiranih plodova sa grana kao i onih koji su pali na zemlju, kao i uklanjanje suvih i obolelih grana. Ako se vizuelnim pregledom uoči prisustvo legla štetočina ili neki drugi prezimljujući oblici, preporučuje se njihovo uklanjanje i paljenje.

Orezivanje obolelih grana

Ukoliko se vizuelnim pregledom stabala registruju simptomi bakterizone plamenjače jabučastog voća (Erwinia amylovora), preporučuje se orezivanje obolelih grana, minimum 30 cm unutar zdravog tkiva, a obolele orezane grane nikako ne spuštati na zemlju već odmah iznositi iz zasada i paliti. Nakon svakog reza potrebno je dezinfikovati alat, a potrebna je i dezinfekcija rana na stablima, naročito ukoliko je u pitanju veći rez preporučuje se primena kalem-voska. Orezivanje obolelih grana sprovesti uz obaveznu upotrebu rukavica kao i odeće koja će se nositi samo u zasadu tokom radova.

Mumificiran plod jabuke

Vizuelnim pregledom zasada tokom novembra, može se registrovati i prisustvo aktivnih rupa od glodara, pa se u cilju zaštite preporučuje primena gotovih mamaka na bazi cink-fosfida uz njihovo obavezno zatrpavanje.

Jesenja sadnja voća se odvija u novembru pa je potrebno da se mlada stabla zaštite i od divljih životinja koje prave štetu tako što jedu koru mladih voćaka. Tokom novembra se mlada stabla štite mrežom kako ne bi bila izložena napadu divljači.

Hemijski tretman zaštite se sprovodi po mirnom vremenu, kada sa stabla opadne 70 % lisne mase, bez vetra kada je temperatura vazduha iznad 7 °S uz primenu velikih količina vode, kako bi depozit dospeo na celokupnu površinu krošnje stabla.

U zasadima jabučastog voća preporučuju se sledeći preparati:

Everest ili Fungihem SC (a.m. bakar-hidroksid) u koncentraciji 0,3 % (jabuka), ili

Nordox 75 WG (a.m. bakar-oksid) u koncentraciji 0,2 % (jabuka), ili

Bakarni oksihlorid 50 (a.m. bakar-oksihlorid) u koncentraciji 0,75,% (jabuka, kruška), ili

Cuprablau Z 35 WP (a.m. bakar-oksihlorid) u količini 3 kg/ha (jabuka, dunja), ili

Grifon (a.m. bakar-oksihlorid +bakar-hidroksid) u količini 4 l/ha (jabuka, dunja, kruška), ili

Curenox 50 WP (bakar-oksihlorid) u količini 1,5 do 2 kg/ha (kruška), ili

Kocide (a.m. bakar hidroksid) u količini 2,5 kg/ha (jabuka) ili neki drugi registrovani preparat na bazi bakra.

Simptom ljubičaste pegavosti izdanaka maline

Prvo mehaničke pa hemijske mere

Zasadi borovnice se tokom novembra nalaze u fazi početka obezbojavanja lišća do faze do 50 % požutelih ili opalih listova. U cilju smanjenja infektivnog potencijala različitih patogena, poput prouzrokovača uvenuća i sušenja cvetova i izdanaka borovnice (Monilinia vaccinii-corymbosi), antraknoze borovnice(Colletotrichum gloeosporoides), pegavosti lista i izdanaka borovnice (Septoria albopunctata), truleži korena borovnice (Phytophtora cinnamomi) i dr, preporučuje se sprovođenje hemijskog tretmana zaštite, u fazi 70 % lišća opalo, primenom preparata:

Cuprablau Z 35 WP (a.m. bakar- oksihlorid), u količini od 2 do 3 kg/ha.

Zasadi leske se tokom novembra nalaze u različitim fazama, od faze obezbojavanja lišća, do faze početka opadanja lišća. Vlažno i kišovito vreme kakvo preovladava tokom jeseni pogoduje širenju i razvoju bakteriozne plamenjače leske (Xanthomonas arboricola pv.corylina). Ukoliko se vizuelnim pregledom uoče simptomi bakteriozne plamenjače, preporučuje se sprovođenje mehaničkih mera koje podrazumevaju rezanje i uklanjanje suvih grana sa simptomima, kao i uklanjanje suvih, polomljenih i oštećenih grana, uz obaveznu dezinfekciju alata, koja je svakako važna mera u sprečavanju širenja ovog patogena.

Nakon sprovođenja mehaničkih mera preporučuje se sprovođenje hemijskih mera zaštite primenom nekog od preparata na bazi bakra:

Cuprozin 35 WP, Cobox (a.m.bakar-oksihlorid) u količini primene 2,2 do 3 kg/ha, ili

Curenox 50 WP (a.m. bakar-oksihlorid) u količini primene 1,5 do 2 kg/ha, ili

Nordox 75 WG (a.m. bakar-oksid) u koncentraciji primene 0,3 %.

Tripsi u luku, vaši na peršunu

Crni luk u plasteničkoj proizvodnji se tokom novembra nalazi u fazi razvoja listova. U ovoj fazi jako je bitno pratiti razvoj i eventualno prisustvo tripsa (Thysanoptera) na nivou praga štetnosti, od 1 do 2 larve po listu luka. Preporučuje se njihovo suzbijanje primenom nekog od insekticida:

Laufer (a.m. spinosad) u količini 0,3 do 0,4 l/ha

(karenca 7 dana), ili Laser super (a.m. spinosad) u količini 0,15 do 0,2 l/ha

(karenca 7 dana), ili Exirel (a.m. cijantraniliprol) u količini 0,75 l/ha (karenca 14 dana).

Usevi peršuna iz septembarskog roka setve se tokom novembra nalaze u fazi razvoja listova. Ukoliko se vizuelnim pregledom registruje prisustvo lisnih vaši (Aphididae) na naličju listova, preporučuje se njihovo suzbijanje primenom insekticida:

Polux (a.m. deltametrin) u količini 0,3 l/ha.

Piše: Aleksandar Zdravković

dipl. inž. zaštite bilja, PSSS Kosovska Mitrovica