Ova ljubičasta mirišljava lepotica nije samo beskrajni izvor selfija na plantažama na kojima se uzgaja, već i lekovita, ukrasna i ukusna biljka.
Miris lavande za mnoge znači miris leta i mora, ali i miris starinskih ormara, u koje se stavljala da šlingeraj miriše, a moljci pobegnu.
Zanimljivo je znati da naziv lavanda potiče od latinske reči lavare, što znači – kupati se. Etarsko ulje koristi se u proizvodnji parfema, sapuna i drugih kozmetičkih proizvoda. Ali, lavanda je i lekovita. Ulje ili čaj od lavande umiruju, smanjuju napetost, glavobolju, ublažavaju grčeve i pomaže kod zaceljivanja rana. Njeni cvetovi se koriste i u pripremi slatkiša, sjajnog ukusa i mirisa.
Ljubičasti cvet i opojni miris prvenstveno će privući pčele i za njih je dobra ispaša. Zbog toga je dobrodošla u svakoj bašti. Privući će i pčele i bumbare, ali vlasnike će većim delom leta nagrađivati bojom i mirisom. Istovremeno, lavanda je fitonicidna biljka, koja sprečava pojavu lisnih vašiju i mrava.
Postoji prava, širokolisna i hibridna lavanda. Njen životni vek može da dostigne i do 30 godina. Koren joj je drvenast, račva se i prodire duboko u zemlju. Prava lavanda raste u obliku sitnog grma visokog od 40 do 60 centimetara, a može da ima obim do čak 1,2 metra. Cvetne grane su jednostavne, duge, listovi su naspramni, uski i sivozelenkasti, a na naličju maljavi. Cvetovi su plave boje, a plod je okrugli orah sa četiri jajaste semenke.
Hibridna lavanda je zbijeni grm visok do jednog i obima do metar i po. Cvetne stabljike su razgranate, listovi naspramni, zeleni, slabo dlakavi, a cvet kao i kod prave lavande. Ova lavanda je sterilna i plodovi nisu upotrebljivi. Sve vrste lavande karakteriše jak, prepoznatljiv miris, koji potiče od nakupljenog etarskog ulja. U početku biljka raste vrlo sporo, ali može poterati cvetnu stabljiku već u prvoj godini. Prava lavanda počinje da cveta u junu, a hibridna nešto kasnije.
Suši se u mraku
Lavanda za sušenje se bere kada pupoljci nisu previše razvijeni. Suši se u prostoriji koja je zamračena i koja se provetrava. Isečene stabljike treba povezati u manje snopove i okačiti ih cvetovima nadole. Stabljike se mogu i nepovezane rasporediti po stolu. Osušene biljke se potom stavljaju u platnene ili papirne kese ili u kutije. Možete celu osušenu stabljiku iseckati makazama ili samo okruniti cvetove.
Leči stare rane
Ova biljka je dobra za lečenje disajnih puteva, bolnog grla i gripa, kao prirodno preventivno sredstvo. Pažnja! Trebalo bi da je izbegavaju trudnice. Koristi se kao lek u slučaju upale nerava, reumatizma ili kostobolje, u obliku masti. Čaj od lavande preporučuje se za smirenje I protiv srčane tahikardije. Ulje lavande zaceljuje kožu izgorelu na suncu, pomaže kod rana koje teško zaceljuju, kod osipa, ekcema, gljivica i dermatitis. Upotrebljava se za masažu, kod istegnutih i bolnih mišića, u kupkama, u pakovanjima za kosu.
Sok od lavande
Princip pravljenja sirupa je isti kao i od zove. Cvetove lavande položite u sud i na to sipate 2 litra vode i pola limuna Ostavite cvetove da se dobro natope, uz obavezno mešanje smese. Sledećeg dana procedite sok i dodajte šećer, oko dva kilograma. Na umerenoj temperaturi kuvajte smesu. Dok se kuva, dodajte drugu polovinu limuna. Ne zaboravite da povremeno promešate. Ostavite da se kuva pola sata, potom sipajte u čiste flaše.
U kolače se dodaju zdrobljeni cvetovi lavande i zamenjuju, recimo, kakao.