Pikantni ukus koji oplemenjuje jela
Kruške su pravo jesenje voće. Posle berbe, mogu dugo da se čuvaju, čak i u kućnim uslovima. Najbolje su sveže, kad se uberu – što duže stoje, sve su slađe.
Razvojem gastronomije, u mnogim svetskim kuhinjama kruška je postala značajna namirnica, koja jelima daje poseban ukus. S kruškama se može osmisliti čitav obrok, od čorbe, preko salate, glavnog jela i slatkiša.
Nutricionisti kruškama daju visoku ocenu, jer podižu imunitet, regulišu krvni pritisak, štite srce i snažan su antialergen. Sok od kruške sadrži prirodne voćne šećere i odličan je izvor energije. Upravo ti šećeri se prilikom kuvanja oslobađaju i čine jela ukusnim, drugačijim i zanimljivijim.
Jesenja salata
Potrebno:
- 4-5 krušaka različitih boja
- 100 g suvih brusnica
- 100 g oraha
- 150 g prevrelog kozjeg sira ili gorgonzole.
Preliv:
- 3 kašike jabukovog ili belog balzamiko sirćeta
- opciono sok od limuna
- 3 kašike maslinovog ulja
- 1 kašika meda
- so i biber po ukusu.
Priprema:
Kruške s korom narezati na kockice ili kriške. Orahe i sir malo izmrviti. Sve preliti unapred pripremljenim prelivom i ostaviti u frižideru do posluženja. Kruške neće potamneti, jer će oksidaciju sprečiti sirće. Ova salata može da se pravi i na drugi način, kada se kruške najpre karamelizuju smeđim šećerom. U isti karamel mogu da se dodaju na kratko i orasi, a potom se ohlađenoj salati doda sir i preliv. Odličan dodatak ovoj salati je rukola.
Potaž od tikvica i krušaka
Potrebno:
- 4 tikvice
- 3 kruške
- 1 šargarepa
- glavica crvenog luka
- 1 krompir
- 3 kašike maslinovog ulja
- 1/2 kašičice majčine dušice
- 1 litar bujona
- so i biber po ukusu.
Priprema:
U ulju izdinstati luk, šargarepu i krompir. Dodati majčinu dušicu, so i biber. Kad povrće omekša dodati izrendane tikvice i na kraju kruške, sečene na kocke. Naliti supom i kuvati do kraja. Procediti supu, a povrće i voće izblendirati, potom vratiti u bujon i kuvati još minut – dva.
Kruške u crnom vinu
Potrebno:
- 6 krušaka
- 0,7 l crvenog vina i isto toliko vode
- vanila, cimet, list lovora
- 700 g šećera
- 250 g maskarpone sira
- 120 g kisele pavlake
- cimet
- 30 g putera.
Priprema:
Cele kruške oljuštiti i ostaviti dršku. Pomešati vino s jednakom količinom hladne vode, dodati vanilu, cimet, lovor i 120 g šećera. Kad tečnost počne da vri, staviti kruške i kuvati dok ne omekšaju. Potom ih izvaditi i ohladiti. Umutiti sir, pavlaku, 550 g šećera i malo cimeta. Filovati kruške prepolovljene po dužini, tako što se kašičicom pažljivo izvadi sredina. Preostalu tečnost u kojoj su se kuvale kruške zagrejati, dodati maslac i preliti preko krušaka.
Piletina s kruškama i pšenicom
Potrebno:
- pola kilograma pilećeg belog mesa
- 2 kruške,
- 1 glavica, crnog luka
- 3 čena belog luka
- 1 čaša vode
- 150 g skuvane pšenice
- so i biber po ukusu
- peršun.
Priprema:
Meso i kruške iseći na kocke, staviti u šerpu, dodati seckani crni i beli luk, peršun i začine po ukusu. Naliti čašom vode i dinstati. Već skuvanu pšenicu dodati u šerpu s mesom i kruškama, sve zajedno dinstati dok tečnost potpuno ne ispari.
Svinjetina u sosu od šampinjona i krušaka
Potrebno:
- pola kilograma svinjskog karea
- dve do tri kruške
- šampinjoni
- čaša belog vina
- so, biber i senf.
Za umak:
- beli luk i peršun,
- prah krem čorbe od pečuraka
- 2 dl pavlake za kuvanje.
Priprema:
Meso posoliti, pobiberiti i s jedne strane premazati senfom. Zatim ga poređati u nauljen pleh i na svako parče naređati isečene kruške. Staviti u rernu na 200 stepeni, 20 minuta. Izvaditi meso s kruškama, preko njih narendati šampinjone i dodati vino u pleh. Peći još 15 do 20 minuta nepokriveno, a potom okrenuti meso. U međuvremenu pripremiti sos. U mlaku vodu dodati naseckan beli luk i peršun, dodati prah iz krem supe od pečuraka, 2 dl pavlake za kuvanje. Preliti meso i vratiti u rernu na još 20 minuta. Jelo služiti sa barenim krompirom ili pirinčem.
Piše: Biljana Nenković