Kada se preko brda krene ka poznatoj planini u Šumadiji – Oplencu, istorijski trag i jedna izuzetna muzejska priča. Dugo je jedna kolekcija vina bila tajna, potom nepravedno zaboravljena i zapostavljena, i tek početkom 21. veka o njoj je počelo da se govori na sva zvona. Na svu sreću! Vina duboko ispod zemlje otkrivaju priču zapečaćenu kraljevskim grbom.
Vinoteka koju čini oko 280 boca iz doba kada su srpski kraljevi u Topoli gajili lozu i proizvodili vino, danas je neprocenjive vrednosti. Ovo je jedinstvena kolekcija vina na Balkanu, iz doba Karađorđevića, koja se više od osam decenija čuva na 12 metara dubine u Kraljevskom podrumu na Oplencu i svedok je početaka vinarstva u Topoli.
Nisu za prodaju, nego za istoriju
Verovatno bi na aukcijama širom sveta ove boce dostizale vrtoglave sume, ne samo zbog kvaliteta vina, već i zbog istorijske vrednosti. Ali, ova vina nisu na prodaju. Kralj Aleksandar je u dvorskim knjigama ostavio zaveštanje da se „nikada ne prodaju, već da budu ostavljena za istoriju“. I zaista je tako!
Vina u ovoj kolekciji nalaze se na drugom nivou podruma. Smeštena su na mestu gde je nekada bio otvor za lift. Flaše sa originalnim etiketama iz tog doba obavijene su prašinom i paučinom i danas su najčvršći dokaz da su padine Oplenca oduvek bile stvorene za gajenje vinove loze i pravljenje kvalitetnih vina. Tako je pretpostavio kralj Petar Prvi, prvi vladar koji je u Topoli zasadio vinograde. I bio je u pravu. Valjda u čast te njegove dobre odluke, jedan čokot ispred podruma, koji je lično zasadio kralj Petar, i dalje rađa. Zasadio ga je u osvit Prvog svetskog rata, 1914. godine, ispred započetog podruma koji je završio njegov sin kralj Aleksandar. Mnogi vinari ovog kraja danas gaje lozu i prave vina kojih se ne bi postideli začetnici.