U zasadima koštičavog voća neophodne mere zaštite cveta od monilioze i u narednim danima. Na teritoriji koju pokriva PIS Regionalni centar Zaječar zasadi koštičavog voća (šljiva, trešnja, višnja) se u zavisnosti od sortimenta i lokaliteta nalaze u različitim fazama cvetanja (BBCH 61-65).
Prema trenutnim prognozama, za naš region se za četvrtak i dalje se najavljuje mogućnost padavina. U uslovima povećane vlažnosti kada je koštičavo voće u osetljivoj fazi razvoja (cvetanja) postoji velika mogućnost ostvarenja infekcije prouzrokovačem sušenja cvetova, grana i grančica (Monilinia laxa).
Proizvođačima preporučujemo da prate vremensku prognozu kao i faze razvoja biljaka u svojim zasadima i da pre najavljenih padavina sprovedu tretman zasada jednim od fungicida:
Za šljivu:
- Akord, Lira, Folicur 250 EW (a.m.tebukonazol) 0,75 l/ha ili
- Sekvenca (a.m.difenokonazol) 0,2 l/ha.
Za trešnju:
- Luna Sensation (a.m.fluopiram+trifloksistrobin) 0,35 l/ha (odnosno 0,167 l/ha/metru visine krošnje kada visina krošnje dostiže visinu od 2 m) ili Tebukon 250 EW (a.m. tebukonazol) 0,75 l/ha .
Za višnju:
- Akord, Lira, Riza 250 EC, Tebukon 250 EW (a.m. tebukonazol) 0,75 l/ha ili
- Zenby (a.m. izofetamid) 0,8-0,9l/ha ili
- Signum, Atica, Luminis (a.m.boskalid+piraklostrobin) 0,562-0,75 kg/ha ili
- a.m.ciprodinil Cormax 0,2 kg/ha, Chorus 50 WG 0,3-0,5 kg/ha, Ciprodex 0,05%, Neon, Diverto 0,5 l/ha.
Prilikom korišćenja sredstava za zaštitu bilja pridržavati se uputstva proizvođača, voditi računa o broju tretmana odabranog preparata u toku jedne proizvodne sezone i obezbediti sve mere u cilju zaštite pčela i drugih oprašivača.
Izvor i slika: PSSS Zaječar i PIS