Većina naših pčelara smatra da u ovo doba godine košnice treba postaviti u hladovinu. Međutim, pčelari u Australiji misle suprotno. Kako kaže Artur Mur, stručnjak za pčelarstvo iz Južnog Velsa, tamo su dnevne temperature oko 40 stepeni u hladu, ali to ne utiče na smanjenje obima legla u košnici i na obrušavanje saća. Potrebno je samo dobro provetravanje.
Australijski pčelari tvrde da su brojne prednosti postavljanja košnica na sunčanom mestu. Potrebno je manje pčela za negovanje legla, dobija se više izletnica, povećavaju se prinosi i ubrzava sazrevanje meda. I bolesti ima manje.
Pčelarima je poznato da se varoa najviše razmnožava u trutovskom leglu, jer je u zoni gde se ona razvija temperatura nešto niža nego u zoni radiličkog legla. Znači, ako je viša temperatura u košnici, otežan je razvoj varoe. Pčelama to ne smeta, jer mogu da opstanu i na 49 stepeni.
Artur Mur je došao do saznanja da temperatura preko 35 stepeni ne odgovara varoi. Prilikom seobe pčela po toplom vremenu, na podnjači se nalazi mnogo uginulih parazita, što je posledica njihove osetljivosti na višu temperaturu. Naučnici u Rusiji takođe su utvrdili da je temperatura od 37 stepeni nepovoljna za polaganje jaja ovog parazita. Naime, varoa skoro prestaje da polaže jaja, a već položena propadaju. Ugine i mnogo odraslih ženki.