Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ Kore banane i pomorandže bogate makro i mikro elementima

Kore banane i pomorandže bogate makro i mikro elementima

436

Za prihranu ne morate da kupujete mineralna đubriva, možete napraviti prirodno sredstvo u svom domu. Jedna od najjednostavnijih verzija domaćeg đubriva je kora citrusa koja sadrži brojne makro i mikroelemente neophodne za rast i cvetanje sobnog cveća ali i povrća. Kora sadrži puno kalcijuma, magnezijuma, azota i drugih korisnih jedinjenja. Pošto se u proizvodnji citrusi često prskaju hemijskim preparatima potrebno ih je, pre ljuštenja kore dobro oprati i nekoliko sati držati u rastvoru sode bikarbone. Za pripremu takvog đubriva potrebno je nožem iseckati svežu sočnu koru pomorandže ili mandarine, potopiti u toplu vodu i ostaviti da odstoji nekoliko dana. Ako je moguće, bolje je koristiti destilovanu vodu ili kišnicu. Pre upotrebe za prihranu, vodu valja procediti, pomorandže baciti, a dobijenom tečnošću zaliti biljke. Preporučuje se da se ovakva „prihrana“ ponavlja jednom u dve nedelje.

Umesto kao tečno đubrivo, kora od pomorandže može se koristiti kao sirovina za praškasto organsko đubrivo. Potrebno ju je prvo iseći na trake ili kockice i osušiti a zatim samleti u mlinu za kafu i prah čuvati u staklenoj tegli i u proleće uzeti dve supene kašike, ubaciti nu dva litra vode i tim rastvorom zalivati biljke jednom u dve nedelje. Pomoranžina kora u prahu je odličan prirodni insekticid koji može zaštiti biljke od neželjenih posetioca.

I kora od banane nije za kantu za otpatke. Ona je vrlo je korisno đubrivo za cveće koje je unutra, ali i ono koje se gaji napolju, kao i za povrće i sitno voće. Poznato je da je banana najveći izvor kalijuma u ishrani ne samo ljudi već i biljaka. Kalijum u biljci ima značajnu ulogu u aktivaciji enzima i regulaciji propustljivosti ćelijskih membrana. Biljke dobro obezbeđene kalijumom, otporne su na posledice suše i bolesti. Bogata je i vitaminima, a sadrži i kalcijum i magnezijum, koji su važni za rast i razvoj biljke.

Đubrivo od kore banane deluje na sličan način kao i ostala đubriva napravljena od biljnih ostataka. Ispušta kalijum, azot i ostale elemente u zemljište, dajući biljci na taj način potrebne hranljive materije. Banane se često prskaju pesticidima pa je dobro da kod primene budete oprezni i da dobro operete koru ili, ako je moguće, koristite banane iz ekološkog uzgoja.

Đubrivo od kore banane može da se napravi brzo i jednostavno Kore dobro operite i stavite u posudu s vodom  tako da budu uronjene u nju. Ostavite ih da odstoje u vodi  nekoliko dana i dobićete tečnost bogatu mineralima s kojom možete da zalivate sobne biljke, one u bašti, ali i voćke. Za bolju primenu, kore od banana pre potapanja, ostavite da se prosuše na suncu.

Kora od banane može  naseckana ili čitava da se stavi u već napravljeni kompost, a kakvu god stavili, ona ne može pogoršati kompost već može samo da mu poboljša učinak. Bitno je samo da se stavi što dublje kako miris od banane ne bi privukao štetočine poput miševa ili pacova.

Osušena i samlevena dodaje se prilikom setve uz seme. Tako  se osigurava dodatna vrednost hranljivih materija za vreme klijanja i smanjuje se mogućnost gubitka semena. Za sobne biljke koje u kući nemaju dovoljno svetlosti, magnezijum je jako bitan jer podstiče fotosintezu. Đubrenje biljke s korom od banane imaće blagotovorno dejstvo. Dovoljno je iseći koru na komadiće ili osušiti i samleti i ukopati u zemlju.

Svi ovi „otpaci iz kuhinje“ osušeni i samleveni mogu da se izmešaju i zajedno koriste kao organsko đubrivo bogato organskim materijama i makro i mikroelementima koji hrane biljke i oplemenjuju zemljište.

Tekst: Svetlana Mujanović