Насловна ТЕМЕ ЗДРАВА ХРАНА Kopriva koja leči, a ne žari

Kopriva koja leči, a ne žari

455

Crvena mrtva kopriva je jedna od onih biljaka koje se odmah i lako prepoznaju na livadama. Lekovita je ali nema karakterističan miris i ne žari kao kopriva. Naziv je dobila samo zato što fizički liči na običnu, nama znanu koprivu. Veoma je rasprostranjena u Evropi i Aziji i ima je na našim pašnjacima i proplancima.

Ova jestiva, divlja biljka pripada familiji usnatica. Raste kao pokrivač tla, ima pomalo romboidne listove i nežne ljubičasto – roze cvetove. Prim. mr sci. Hranislav Nektarijević, najpoznatiji travar u Kragujevcu sa višedecenijskim iskustvom i specijalista za medicinsku biohemiju navodi da od mrtve crvene koprive mogu da se koriste svi delovi biljke.

Efikasna protiv ešerihije koli

– Koristi se kao svaka druga jestiva zeljasta biljka. Stavlja se u salate, supe, melje se osušena kao začin, ali najviše koristi ima ako se jede sveža. Od ove biljke se kuva i čaj, ali treba voditi računa, jer pri velikim dozama može imati laksativni efekat. Obiluje vitaminom C, gvožđem i vlaknima, a u njenim semenkama je ulje prepuno antioksidanata. Veruje se da ima antiinflamatorna, antibakterijska i antimikotična svojstva. Koristi se za smanjenje tegoba kod alergija. Štiti organizam od sekundarnih infekcija disajnih organa kod alergija – naveo je Nektarijević za „Dobro ojutro“.

Listovi crvene mrtve koprive nekada su se stavljali na rane i posekotine, a turski istraživači dokazali su da je efikasna i protiv ešerihije koli. Lekovitost ove biljke poznavali su i preporučivali je i pre nekoliko vekova u narodnoj medicini. Naime, još u 17. veku, engleski botaničar, Nikolas Kulpeper, u svojoj knjizi o prirodnom lečenju bolesti je zapisao da ona zaustavlja krvarenja iz nosa i usta, smanjuje otoke i modrice, ublažava bolove kod išijasa, leči rane i čireve, ali i da smanjuje osećaj stresa i gušenja.

Mrtva kopriva je od davnina poznata i kao medonosna biljka, jer je jedna od prvih koja cveta u proleće. Može da se bere u prirodi, ali i da se uzme bokor i presadi na okućnici, kako bi preko cele godine bila na dohvat ruke. Dobro podnosi jako sunce, pa se u dvorištima može kombinovati sa cvećem i ujedno biti i ukras, i lek.

Lekovite i bela i žuta

Osim crvene, travari poznaju još žutu i belu mrtvu koprivu. Žuta raste u jarkovima, vlažnim šumama i ostalim mestima, gde inače raste kopriva. Cveta u aprilu i maju, a iz korena rastu grančice do pola metra visine. Listovi po obliku i rasporedu podsećaju na pršljenove i reckavi su po obodu.

Čaj od cvetova i listova žute mrtve koprive upotrebljava se kod istih oboljenja, ali još pomaže i kod bubrežnih bolesti, poremećaja varenja, osipa na koži. Žuta mrtva kopriva se naročito preporučuje starijima kod oboljenja bešike i upale bubrega, kao kupka.

Bela mrtva kopriva cveta od maja do oktobra na putevima, šljunkovitom tlu ili na nasipima. Skupljaju se cvetovi i listovi. Čaj od bele mrtve koprive pomaže kod ginekoloških problema, pročišćavanja krvi, otklanja nesanicu i nervozu.

Jednu kafenu kašičicu nadzemnih delova sa cvetovima crvene mrtve koprive preliti sa 200 ml ključale vode, poklopiti da odstoji 20 minuta. Pije se po jedna šolja dva – tri puta dnevno. Čaj je dobar protiv anemije i za apetit. Ne bi trebalo da ga piju osobe sa niskim krvnim pritiskom, trudnice i oni koji imaju pojačano zgrušavanje krvi.

Tonik za ispiranje pravi se od 50 gr nadzemnog dela biljke bele mrtve koprive, koje treba preliti jednim litrom ključale vode. Ostaviti da odstoji i kada se prohladi, procediti i koristiti za ispiranje kože protiv ekcema i peruti ili kod „belog pranja“.

Piše: Biljana Nenković