Насловна ТЕМЕ ПЧЕЛАРСТВО KOMBINACIJE MEDA I LEKOVITOG BILJA: Recepti za svaku boljku

KOMBINACIJE MEDA I LEKOVITOG BILJA: Recepti za svaku boljku

1773

Blagotvorna svojstva meda i lekovitih trava niko ne može da ospori. Njihovu efikasnost priznaju i naučnici i lekari, te ih često preporučuju za jačanje imuniteta, očuvanje opšteg zdravlja organizma i kao pomoć u terapiji različitih zdravstvenih tegoba.

Brojne su vrste meda, a svaka od njih razlikuje se po sastavu i lekovitim sastojcima. Veoma je važno znati kako ga pravilno kombinovati sa lekovitim biljem. Predstavljamo neke mogućnosti.

Bagremov med

Ima prijatan, lagan ukus i miris cveta bagrema, a sadrži oko 36  glukoze. Odlično je okrepljujuće sredstvo, a preporučuje se u slučaju nesanice, bolesti gastrointestinalnog trakta, bubrega i respiratornog sistema. Takođe, poseduje i sedativno svojstvo.

Za lečenje akutnog i hroničnog gastritisa: pomešati 1 kg bagremovog meda sa 250 ml soka od bokvice i 150 ml soka od aloje. Uzimati po jednu kašiku tri puta dnevno, pola sata pre jela. Mešavinu čuvati u frižideru.

Oboljenja jetre: kuvati dve kašike suve cikorije u 5 dl ključale vode dva-tri minuta. Skloniti sa šporeta i ostaviti da se ohladi. Zatim procediti i dodati dve kašike bagremovog meda i jednu kašičicu jabukovog sirćeta ili limunovog soka. Pije se toplo tokom dana, bez ograničenja.

Bolesti bubrega: pomešati 200 g soka od limuna i 200 g bagremovog meda i čuvati u frižideru. Uzimati po jednu kašiku tri puta dnevno, pola sata pre jela.

Lipov med

Veoma je cenjen zbog izuzetno prijatnog ukusa. Najčešće se upotrebljava u terapiji prehlade, jer deluje antibakterijski i podstiče iskašljavanje. Pomaže u lečenju bola u grlu, laringitisa, bronhitisa i bronhijalne astme. Takođe, čuva srce i ublažava simptome bolesti bubrega, žuči i gastrointestinalnog trakta. Može da se koristi i u lečenju gnojnih rana, opekotina, ekcema, zapaljenja mlečnih žlezda i drugih upalnih oboljenja.

Prehlada: pomešati 1 kilogram lipovog meda, jednu šolju sitno iseckanih listova aloje, 1 dl maslinovog ulja, sok od dva limuna i jednu kašiku polena. Uzimati tri puta dnevno po jednu kašičicu mešavine rastvorene u jednom decilitru tople vode.

Kašalj: narendati beli luk i dodati lipov med (u razmeri 1:1). Pre spavanja uzeti jednu kašiku uz čašu tople vode.

Čir na želucu: svež koren čička samleti u mašini za meso, istisnuti sok i pomešati ga sa lipovim medom u razmeri 1:1. Mešavinu ostaviti da stoji u flaši 21 dan na toplom mestu i zatim je procediti. Pije se po jedna kašika tri puta na dan 30 minuta pre jela.

Suncokretov med

Često se meša sa drugim vrstama meda. Sadrži više ulja od drugih vrsta. Koristi se u lečenju gripa, groznice, arterioskleroze, bronhijalne astme, neuralgija i bolesti gastrointestinalnog trakta i srca.

Protiv prehlade i gripa: pomešati 100 grama suncokretovog meda sa sokom od jednog  limuna. Uzimati po potrebi.

Za iskašljavanje: preliti jednu kašiku usitnjenih listova bokvice sa 2 decilitra ključale vode i ostaviti poklopljeno da odstoji pola sata. Procediti i dodati 30 grama suncokretovog meda. Uzimati po jednu kašiku tri puta dnevno.

Protiv alergija: pomešati pola kilograma suncokretovog meda sa 150 grama cejlonskog cimeta i ostaviti poklopljeno da odstoji na hladnom mestu tri dana. Uzimati svako jutro po jednu kašičicu mešavine, pola sata pre doručka.

Livadski med

Dobija se od nektara raznog livadskog bilja. Najkompleksniji je i sadrži najviše vitamina. Odlično je antimikrobno i antigljivično sredstvo. Zbog sadržaja vitamina, livadski med treba uzimati u vreme jesenjih i prolećnih prehlada, jer pomaže u lečenju respiratornih oboljenja. Osim toga, reguliše rad digestivnog trakta, blagotvorno deluje na jetru i bubrege, a posebno se preporučuje srčanim bolesnicima.

Za lečenje gripa: pomešati pola kilograma livadskog meda sa tri kašike narendanog korena đumbira. Uzimati tri puta dnevno po jednu kašičicu mešavine, rastvorenu u čaši tople vode.

Urinarne infekcije: pomešati pola kilograma livadskog meda sa 200 grama samlevenog ploda brusnice, dve kašike cimeta i pet ispasiranih čenova belog luka. Uzimati po jednu kašičicu mešavine tri puta dnevno, pre jela.

Za mršavljenje: pomešati 500 grama livadskog meda sa 150 grama narendanog korena rena i sokom od dva limuna. Pomešati i ostaviti da odstoji u frižideru dva dana. Uzimati po jednu kašiku mešavine rastvorene u šolji tople vode, pola sata pre doručka.

Med od kestena

Med od pitomog kestena je karakterističnog, pomalo gorkog ukusa. Ima dobra antimikrobna svojstva. Koristi se u lečenju gastrointestinalnih i bubrežnih bolesti.

Bolesti bubrega: preliti dve kašike  hajdučke trave sa 2 decilitra ključale vode i ostaviti poklopljeno da odstoji jedan sat. Procediti i pomešati sa dve kašike meda od kestena. Piti četiri-pet puta dnevno po jednu rakijsku čašicu.

Gastritis sa pojačanom kiselinom: pomešati po 20 grama lanenog semena, plodova komorača, korena sladića, cvetova lipe, listova nane. Dve kašike mešavine preliti sa 0,5 litara  ključale vode, kuvati 10 do 15 minuta, ostaviti da odstoji jedan do dva sata. Procediti i dodati med od kestena u razmeri 1 kašika na 200 mililitara čaja. Pije se toplo po 10 do 150 mlilitara tri puta na dan, sat i po do dva pre jela.

Šumski med

Ovaj med potiče od medne rose ili medljike sa različitih vrsta listopadnog i četinarskog drveća. Zahvaljujući bogatom mineralnom sastavu, šumski med se koristi za jačanje srca i celokupnog organizma kao i za podizanje nivoa hemoglobina u krvi. Preporučuje se i rekonvalescentima.

Za jačanje krvi: pomešati 500 grama šumskog meda sa 200 grama samlevenih semenki koprive. Ostaviti da odstoji u frižideru 48 sati, a zatim uzimati tri puta dnevno po kašičicu .

Za jačanje imuniteta: pomešati 500 grama šumskog meda sa 150 grama sitno iseckanih mladih borovih iglica i ostaviti da odstoji na hladnom mestu 21 dan. Uzimati po jednu kašičicu mešavine, dva puta dnevno, pola sata pre jela.

D. Radivojac

Dobro jutro broj 561 – Januar 2019.