Насловна ТЕМЕ ВИНОГРАД Ko nije nek uradi analizu zemljišta – imaće bolje prinose

Ko nije nek uradi analizu zemljišta – imaće bolje prinose

145

Ukoliko želite dobru, plodnu zemlju sa koje ćete ubirati visoke prinose, najbolje je da tokom jeseni uradite analizu zemljišta. Analiza zemljišta je osnovni preduslov uspešne poljoprivredne proizvodnje. Biljke prinosom iz zemljišta iznose određenu vrstu i količinu hranljivih elemenata koje je neophodno vratiti u zemljište objasnio je Goran Milanko iz Nikša agrara.  

– Prekomerno ili nedovoljno unošenje pojedinih hraniva u zemljište ima za posledicu povećanje pH i EC zemljišta, blokiranje usvajanja pojedinih makro i mikro elemenata od strane biljaka što ima za posledicu povećanje troškova proizvodnje i smanjenje prinosa – rekao je Milanko za Dobro jutro, navodeći da se uzorkovanje vrši nakon skidanja useva.

– Uzimanje uzoraka najčešće se vrši nakon skidanja useva kako bi se mogla dati preporuka, a potrebni su sledeći podaci: predusev, usev koji će se gajiti, sudbina žetvenih, ostataka bilo bi poželjno i da se navede prinos preduseva. Površina za uzimanje uzorka 5-10ha za NPK za lako pristupačni Azot (NO-3) je 15-20 ha – objasnio je inžinjer poljoprivrede.

– U slučaju da analiza pokaže nedostatak pojedinih elemenata onda se kroz preporuku daju količine i formulacije đubriva, s naznakom na elemente koje nedostaju, i isto tako ako je suvišak pojedinih elemenata daju se formulacije bez tog elementa – uzorke je po Milankovim rečima, najbolje uzeti u jesen jer onda ima više vremena za analizu.

– Uzimanje uzoraka vrši se nakon skidanja strnjina i ulj. repice. Tokom jeseni je vremenski manji pritisak, ima se više vremena za prikupljanje i analizu uzoraka, više vremena za planiranje đubrenja. Po značaju i važnosti analiza zemljišta nakon skidanja useva i analiza na sadržaj lako pristupačnog Azota su podjednako obe značajne – kaže Goran Milanko, naglašavajući da je kod nas sve manja upotreba stajnjaka.

– Što se tiče stanja zemljišta kod nas, jako mala upotreba stajnjaka i sve veća intenzivna proizvodnja s dve kulture u toku jedne godine, dovode do opadanja plodnosti zemljišta i smanjenja humusa, što će naravno vremenom dovoditi do problema u poljoprivrednoj proizvodnji i uticati na prinos i kvalitet proizvoda – zaključio je inžinjer poljoprivrede Goran Milanko.

Tekst: Zorica Dragojević