Za pitomi kesten se smatra da je jedan je od najlepših simbola jeseni. Miris njegovih pečenih plodova retko koga ostavlja ravnodušnim. Mnogima su omiljena poslastica, ali se malo zna o njihovim vrednostima. Osim što su ukusni, svrstavaju se i u veoma zdrave i hranljive namirnice, što su su dokazale i nauka i praksa.
Kesten kao lek
Ovaj plod možete da jedete skuvan, pečen, kao pire ili pripremljen u čaju. U bilo kojem obliku, osetićete njegov zanimljiv ukus i dobiti sve nutritivne vrednosti.
Čaj od kestena
Kestenje je poznato po tome što pomaže u slučaju probavnih i bubrežnih tegoba. Čaj od kestena pomaže protiv simptoma astme i bronhitisa.
Sastavni deo mnogih jela
Plod kestena se odlikuje visokom energetskom vrednošću i nizom blagotvornih dejstava na ljudski organizam. Njegova lekovitost odavno je poznata u narodnoj, ali i u naučnoj medicini. Blago je slatkastog ukusa i ima široku primenu u kulinarstvu. Sadrži manje masti od ostalih jezgrastih plodova, visok procenat skroba i vitamin C. Plod kestena bogat je folatima, što je inače karakteristika zelenog lisnatog povrća. U njemu ćete osim vitamina C pronaći i vitamine B1, B2 i B6 i folnu kiselinu. Ona je zaslužna za formiranje crvenih krvnih zrnaca. Jedući kestenje, u organizam ćete uneti i važne materije poput vlakana, magnezijuma, bakra, mangana, kalcijuma, gvožđa, cinka i kalijuma.
Posebno se ističe značaj u jačanju imuniteta, zaustavljanju krvarenja, suzbijanja kašlja i bronhijalne astme. Ulje iz ploda se dosta koristi u medicine kao sastojak lekova protiv stomačnih oboljenja.
Divlji kesten za vene
Bitno je znati razlikovati divlji od domaćeg kestena, jer divlji nije za jelo. Bez obzira na to, od njega se prave razne tinkure i kreme, jer je i on veoma lekovit. Divlji kesten kao lek koristi u slučaju problema s proširenim venama i popucalim kapilarama, kod hemoroida, bolnih menstruacija i uvećane prostate.
Plodovi su važan i neobičan sastojak u kulinarstvu. Jedu se pečeni ili kuvani, a kada se samelju može da se pravi napitak koji služi kao zamena za kafu.
U našim uslovima pitomi kesten sazreva od septembra pa do kraja oktobra. Vreme berbe određuje se uglavnom na osnovu boje omotača (kupule, ježice) ploda koja se sazrevanjem menja od zelene u svetložutu. Najpouzdaniji znak normalne zrelosti ploda je pucanje omotača na najistaknutijim delovima vrha krune, iz kojih lako ispadaju plodovi. To je pravo vreme za berbu.
Kesten se bere protresanjem celih stabala ili pojedinačnih grana u kruni, slično kao orah.
S. Malinović
Dobro jutro broj 557 – Septembar 2018.